Libya’da uçaklar göstericilere ateş açtı

Libya’da protestolar şiddetlenirken savaş uçaklarının Başkent Trablus’da bir çok yeri bombaladığı bildiriliyor. El Cezire televizyonu, Trablus’ta göstericilerin üzerine savaş uçakları ateş açtığı açıklamasında bulundu.

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, Kaddafi’den göstericilere ateş açılmasına son verilmesini istedi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile görüşen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, “Türk vatandaşlarının Libya’dan tahliyesi için gerekirke 2 gemi daha gönderilebilir” açıklamasında bulundu.

Bu arada Libya Hava Kuvvetleri’ne bağlı çift koltuklu iki savaş uçağının Malta’ya inişi, Kaddafi’nin ülkeden ayrıldığı söylentilerini güçlendirdi. Ancak dakikalar sonra İngiltere Dışişleri Bakanı Libya Lideri’nin Venezuela’ya gittiğini iddia etti. Venezuela hükümeti ise bu iddiayı yalanladı. El Cezire televizyonu göstericilerin üzerine uçaklardan ateş açıldığını duyurdu.

Libya’da yaşanan isyan ülke çapında yayılırken, Muammer Kaddafi’nin ülkeden kaçtığı haberleri de geliyor.

Dün Libya liderinin oğlu Seyfülislam Kaddafibu iddiaları yalanlamıştı. Ancak yaşanan son gelişme bu iddiaları yeniden gündeme taşıdı.

Reuters haber ajansının görgü tanıklarına dayanarak verdiği habere göre Libya Hava Kuvvetleri’ne ait iki uçak Malta’da uluslararası havaalanına indi. Uçakların iki koltuklu Mirage tipi uçak olduğu elde edilen bilgiler arasında yer alıyor.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın