1500 Hasta esir tedaviden mahrum bırakılıyor

Esirler ve Özgürlüğüne Kavuşanlar Bakanı Muhammed Ferac El-Ğul, Siyonist işgal zindanlarında bulunan binlerce Filistinli esirin çok ağır şartlarda yaşadıklarını ve insanlık dışı muamele gördüklerini belirterek, bunlar arasında bulunan 1500 hastanın ise tedavi olmaktan mahrum bırakıldıklarını ifade etti.

Er-Re’y gazetesine yaptığı açıklamada Esirler Bakanı El-Ğul şunları söyledi: “İşgal rejimi hâlâ binlerce aileyi yakınlarını ziyaret etmekten alıkoymaya devam ediyor. Bu, esirlerin yakınları tarafından ziyaret edilmelerini öngören Cenevre Anlaşmasına aykırı hukuksuz bir uygulamadır. İşgal rejimi hâlâ 12 Filistinli vekili zindanda tutarak başka bir hukuksuzluğa da imza atmış oluyor.”

Siyonist işgal zindanlarında bulunan esirlerle ilgili rakamlar da veren Bakan El-Ğul şunları söyledi:

“İşgal rejimi halen 7000 den fazla Filistinliyi zindanlarda esir olarak tutuyor. Bunların 36’sı bayan, 300’ü çocuk, 12’si milletvekilidir. Esirlerden 700’ü Gazze’den, 400’ü Kudüs ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarından geri kalanlar ise Batı Yaka’dandır. Esirlerden yine 200’ü idari olarak içerde tutulurken, 850’si birden fazla müebbet cezası alan esirlerdir.”

Kaynak: Filistin Enformasyon Merkezi

Bir cevap yazın