Azerbaycan insan hakları konferansı İstanbul’da

Azerbaycan’da İslami değerlere yönelik saldırı ve ihanetler, camilerin yıkılmak istenmesi başörtüsünün okullarda yasaklanması ve başörtüsü yasağına karşı çıkanların tutuklanıp hapishanelere konulmasına uluslar arası tepkiler yükseliyor.

Merkezi Londra’da bulunan İslami İnsan Hakları Komisyonu’nun öncülüğünde İstanbul’da 6 Mart tarihinde düzenlenecek olan toplantıya Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, İngiltere, Malezya, Amerika, Güney Afrika, İran, Kanada, Dağıstan, Gürcistan’dan insan hakları savunucuları katılıyor.

Toplantıya ayrıca Türkiye’deki siyasi parti temsilcileri, insan hakları kuruluşları, sivil toplum örgütleri de katılacak.

Toplantıda Azerbaycan’da İslami değerlere yönelik baskı ve saldırıların, başörtüsü yasağının ele alınacağı ve hicab yasağına gösterdiği tepkilerden dolayı tutuklanarak cezaevine konulan İslam Partisi Başkanı Dr. Mövsüm Samedov, İslam alimi Zülfikar Mikayilze’nin de aralarında olduğu 19 tutuklunun özgürlüğü için ortak bir deklerasyon yayınlanacağı ve uluslar arası tüm platformlarda bu konuların takipçisi olunacağı belirtildi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın