İkna Odaları’nın mimarlarına suç duyurusu

Hukukçular derneği 28 Şubat döneminde başörtülü öğrencileri hukuksuz bir şekilde kurulan ikna odalarında baskı altına alınıp aşağılanması nedeniyle Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili F. Nur Serter ve eski İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörü Kemal Alemdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu.

Avukatlar adına basın açıklaması yapan Fatma Benli, 28 Şubat döneminde ikna odalarının İÜ Eski Rektörü Kemal Alemdaroğlu ve dönemin rektör yardımcısı Nur Serter tarafından kurulduğunu belirtti.

İKNA ODALARI FAŞİZAN BİR UYGULAMANIN ÜRÜNÜDÜR

İkna odalarının faşizan bir uygulamanın ürünü olduğunu savunan Benli, “Nur Serter ve Kemal Alemdaroğlu’nun devletin gücünü arkalarına alarak kendi düşüncelerini öğrencilere dayatmaya çalıştıkları bu odalarda yüzlerce genç kız, gerçekleştirilen tehdit, aşağılama, gözdağı ve korkutmalarla yıllarca sürecek psikolojik travmalar yaşamış ve yaşamaya da devam etmektedirler” dedi. Dava konusu olan ikna odalarındaki kamera kayıtlarının İstanbul Üniversitesi’nin arşivinde olması gerektiğinin altını çizen Benli, “Nur Serter’in bu kayıtları imha edeceğini belirtmesi üzerine Hukukçular Derneği olarak kamuoyunun dikkatini bu konuya çekmek, süregelen suç karşısında gereğinin yapılması için şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunmak ve yetkilileri göreve çağırmak için buradayız.” diye konuştu.

ÖĞRENCİLERİN İKNA ODALARINA ALINMALARI SUÇ

Nur Serter’in bir röportajında ikna odası kayıtlarının kendisinde olduğunu ve bunu imha edeceğini söylediğini hatırlatan Avukat Benli, “Bu vesileyle Hukukçular Derneği olarak ikna odaları mağdurları ile birlikte savcılığa müracaat ettik. Çünkü öğrencilerin ikna odalarına alınması zaten suç. İkna odalarına ait kasetlerin bunların yanlarında bulundurulması gizliliğin ihlali anlamına gelir. Ayrıca görevin kötüye kullanılması suretiyle gerçekleştirildiği için de Türk Ceza Kanunu’nun değişik maddelerini ihlal etmektedir. Ayrıca kasetleri hala muhafaza edildiği için suç devam etmektedir. Bu suç zaman aşımına uğramamıştır” ifadelerini kullandı.

(Baki Gümüş – İLKHA)

Bir cevap yazın