Başörtüsü sorunu Tataristan’ın gündeminde

Tataristan Müslümanları bazı yetkilileri İslam düşmanlığı yapmakla suçladı. Bazı bölgelerde memurların bilinçli bir şekilde dini sorunlar çıkarmak için çaba sarfettiği iddia ediliyor.

Rus Nezavisimaya Gazeta’da yer alan habere göre Novoşeşmin ilçe başkanı Vyaçeslav Kozlov’un, devlet birimlerinde ve okullarda başörtüsünü yasaklama girişimi tepki çekti.

Müslüman gruplar, Tataristan savcılığının Kozlov aleyhinde gerekli önlemleri almasını talep etti. Ayrıca ilçe başkanı yolsuzluk ve rüşvet almakla da suçlandı. Müslümanlar Kozlov’un bölge gençleri arasında dinin hızlı bir şekilde yayılmasından rahatsız olduğunu ve cami cemaatinin azalması için çaba gösterdiğini bildirdi.

Bölgenin sosyal sorunlarına da vurgu yapılarak çalışanların emeklerinin karşılığını alamadığı ve gerilimin büyük bir hızla tırmandığı öne sürüldü. Kozlov konu hakkında açıklama yapmadı ve sessiz kalmayı tercih etti. Ancak bölge yöneticilerinden isminin açıklanmadığı bir yetkili, Müslümanların suçlamalarını yalanladı ve örtü yasağı bulunmadığını savundu.

Bölge imamlarından da bazıları Kozlov’a destek vererek sorunun çözülmesi için Tataristan Müslümanları Dini Kurumunun aracılık yapmasını istedi. Sekiz cami imamının imzaladığı mektupta Kozlov’un başörtüsünü yasaklayan bir açıklama yapmadığı öne sürüldü.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın