EYLEMSİZLİK BİTTİ, SÜREÇ BELİRSİZ

PKK tarafından 13 Ağustos”ta ilan edilen eylemsizlik kararının 1 Mart itibariyle sona ermesi, sorunun geleceği açısından kafalarda soru işaretleri oluşturuyor.

KCK operasyonları,  seçim barajı,  yeni anayasanın içeriğinin tartışılmaya açılmamış ve Kürdlere verilecek hakların netleşmemiş olması gibi faktörler ateşkesin bozulma sebebi olarak öne çıkıyor. Fakat şiddetin yükselmesinin bu süreçte çözüme sağlayacağı katkı konusunda Kürt kamuoyunun çekinceleri olduğunu anlaşılıyor.

Konuyla ilgili Haberdiyarbakir.com sitesindeki yazısında Av. Sıdkı Zilan, “Savaştan korkmak ayıp değildir. Savaş çığırtkanlığını yapmak da hüner değildir. Bu konuda AKP ve PKK suçludur. Savaşın hiçbir türü meşru değildir! Meşru olan savaşlar olduğunu iddia edersek; bu aşamada işin içinden çıkamayacağımız gibi, bu savaşaların nerede duracağını da kestiremeyiz. Savaş istememek Kürdlerin köleliğine evet anlamına da gelmez. Köleliğe sonuna kadar hayır dediğimiz gibi, savaşa da hayır demeliyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Mazlumder Başkanı Ahmet Ünsal da yaptığı açıklamada “Eylemsizlik süreci boyunca çözüm adına somut adımların atılmamış olması, KCK davasında devam eden tutuklamalar ve “bilinmeyen dil” yaklaşımı ile devletin yıllardır sürdürdüğü yok sayma politikalarının sürdürülmesi kabul edilemezdir.

Seçimlere dört ay gibi kısa bir süre kalmışken ve genel seçimlerin tek gündemi yeni bir anayasa iken, Mecliste bulunan bir parti dışında gerek iktidar partisinin, gerekse muhalefet partilerinin Kürt Sorununa ilişkin anayasal önerilerini dile getirmemiş olmaları sürecin tıkanmasına yol açmaktadır.” dedi.

Platform Haber

Bir cevap yazın