Arınç: Başörtülü adaylar için beklemeye devam!

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kanal Türk televizyonunda yayınlanan ‘’Merkez Siyaset’’ programında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Arınç, AKP’nin seçimlerde “başörtülü aday” gösterilip gösterilmemesi konusuyla ilgili de şunları kaydetti: ”

“Parti olarak böyle bir aday şimdi gösterilmeli mi? Çünkü aday gösterirseniz seçilecektir ve parlamentoya girecektir. Bu konuda hemen ‘evet’ diyemiyorum. Bazı kaygılarım, endişelerim var.’’

Bu konuda karar vermenin zor olduğunu belirten Arınç, ama bunun olması gerektiğini ifade etti.

“BAŞÖRTÜLÜ ADAY İÇİN BİRAZ DAHA BEKLENMELİ”

“Her şeyin bir ilki var’’ diyen Arınç, ‘’Bunun Türkiye’de ne laiklikle ne rejimle hiçbir ilgisi de yok. Ama Türkiye’de geleneksel korkular, vehimler, sıkıntılar var. Siyaseti güçleştirmemek adına biraz daha beklenmesi gerekir diye düşünüyorum’’ şeklinde konuştu.

ADİL DÜZENİ ANLAYAMADIM

Arınç, programda ayrıca Millî görüşü, adil düzeni yıllarca anlattıklarını, ancak şimdiki siyasal kimliklerini ‘’muhafazakâr demokrat’’ olarak nitelendirdiklerini belirtti. Bu kimliğin içerisinde ortak değerler bulunduğunu dile getiren Arınç, bu ortak değerlerin millî görüş içerisinde de olabileceğini ifade etti.

Kendisinin adil düzeni anlatmaktan hep kaçındığını söyleyen Arınç, ‘’geçmişte millî görüşü nasıl anlattığına’’ ilişkin soru üzerine, şöyle konuştu:

‘’Bir türlü anlayamadım, bir türlü çözemedim, ama bir hedef var, adil düzen kurulacak. Adil kelimesi bile insanlara yetti. Haksızlıkların önlenmesi… Erbakan Hoca onu simge olarak aldı, kendine göre bir ambalaj yaptı ve halkın önüne onu getirdi. Sonraları konuşmamaya başladı. Hatta adil düzenden hiç bahsetmedi 3-5 sene sonra. Hem konjonktürü iyi tanımaya çalışan hem de kitleleri belli hedeflere doğru yönelten bir siyaset anlayışı vardı. Benim geçmişte millî görüşü nasıl anlattığım da zaten kasetlerde vardır.’’

Bir cevap yazın