VAHÖP’ten ikna odacılarına suç duyurusu

VAHÖP (Van Hak Ve Özgürlükler Platformu) bileşenleri Van Adliye Sarayı önünde 28 Şubat mağdurları ile alakalı basın açıklaması düzenledi. Akabinde 28 şubat”ta İkna odaları kurup başörtülü öğrencilere her türlü baskıyı uygalayan aktörlerden olan Nur Serter ve Kemal Alemdaroğlu hakkında MAZLUMDER Van Şubesi suç duyurusunda bulundu. Basın metnini platform adına MAZLUMDER Van şubesi Başkanı Abidin Engin Okudu.

Sayın Basın Mensupları;

28 şubat sürecini başlatan aktivistler, yıllardan beridir ellerini kollarını sallayarak hiçbir şey olmamış gibi yaşamlarına ve saltanatlarına devam etmektedirler, binlerce kişinin okuma hakkını, iş hakkını, öğretim üyeliği hakkını ellerinden alan, soysal, ekonomik ve psikolojik yapılarını yerle bir eden bu kişiler kanunun önünde hesaplarını vermedikleri sürece, haksızlıklara uğrayanların vicdanları rahatlamayacaktır.

Biz Vahöp olarak nerde bir insan hakları ihlali, nerde bir hukuksuzluk varsa, kamu vicdanının sesi olarak orda olmayı insani bir sorumluluk olarak kabul ettik. Bugün burada yine işlenmiş ve tarihin karanlık derinliklerine gömülmek istenen bir hak ihlali sebebiyle toplanmış bulunmaktayız.

İkna Odaları ilk olarak 28 Şubat sürecinde Kemal Alemdaroğlu ve Nur Serter tarafından kurulmuştur. Bu odalar Türkiye Üniversitecilik tarihine bir kara leke olarak geçmiştir. Bu odalarda Nur Serter ve Kemal Alemdaroğlu devletin gücünü arkalarına alarak kendi düşüncelerini öğrencilere dayatmaya çalışmışlardır. Bu odalarda yüzlerce genç kız, gerçekleştirilen tehdit, aşağılama, gözdağı verme ve korkutmalarla yıllarca sürecek psikolojik travmalar yaşamıştır ve yaşamaya devam etmektedirler. Kazandıkları okullara kayıt için gelen başı kapalı kız öğrencilerin başlarını açmak için kurulan ikna odaları faşizan bir zihniyetin ürünüdür.

Nur Serter bir röportajında ikna odası kayıtlarının kendisinde olduğunu ve bunu imha edeceğini söyledi.

Dava konusu olan ikna odalarındaki kamera kayıtlarının İstanbul Üniversitesi’nin arşivinde olması, Nur Serter’in bu kayıtları imha edeceğini belirtmesi üzerine Vahöp olarak bu konuya kamuoyunun dikkatini çekmek, süregelen suç karşısında gereğinin yapılması için şahıslar hakkında suç duyurusunda bulunmak ve yetkilileri göreve çağırmak için buradayız.

Kayıtların imha edileceği bilgisinin kamuoyuyla paylaşılması üzerine adaletin tesisi için Mazlumder olarak biz ikna odaları mağdurları ile birlikte savcılığa müracaat etme ihtiyacı duyduk. Çünkü öğrencilerin ikna odalarına alınması zaten suç. Bunların kasetlerinin bulundurulması gizliliğin ihlali anlamına gelmektedir. Ayrıca görevin kötüye kullanılması suretiyle gerçekleştirildiği için de Türk Ceza Kanunu’nun değişik maddelerini ihlal etmektedir. Ve ayrıca kasetler hala muhafaza edildiği için suç devam etmektedir. Bu suç zaman aşımına uğramamıştır. Nur Serter’in kasetleri imha etmemesi için biz de Mazlumder Van Şubesi olarak suç duyurusunda bulunacağız.

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla…

VAHÖP bileşenleri adına

MAZLUMDER Van Şube Başkanı

Abidin ENGİN

VAHÖP bileşenleri

Gökkuşağı Derneği, İnsan-Der, MAZLUMDER Van Şubesi, Memur-Sen, Umut Işığı Derneği,

VİM-DER, Kardelenler Kadın Derneği, Erdem-Der

Bir cevap yazın