28 ŞUBAT’IN BİTTİĞİ İDDİASINA MEYDANLARDAN “HAYIR” YANITI

Adalet ve Özgürlükler Platformu bileşenleri, bu hafta yaptıkları eylemlerde son günlerde sık sık gündeme gelen “28 Şubat’ın izlerinin silindiği” iddialarına yanıt vererek, 28 Şubat’ın bitmediğine dikkat çektiler

Adalet ve Özgürlükler Platformu bileşenleri, bu hafta Kocaeli, Sakarya, Ankara, Akyazı ve Konya’da haftalık, Bursa, Van ve Antalya’da ise aylık yaptıkları eylemlerinde Libya halkına destek verirken, iç gündemin bu haftaki önemli konularından olan 28 Şubat’a da değindiler. 28 Şubat’ın bitmediğini ve o döneme damgasını vuran zihniyet ve o zihniyetin aktörleri ile henüz bir hesaplaşmanın gerçekleşmediği ifade edilen eylemlerde, dönemin darbecilerinin yargılanması da talep edildi.

Sakarya’daki 287. hafta eyleminde Diriliş Saati Dergisi’nden Muhammed Emin Duman tarafından yapılan açıklamada “28 Şubat’ın sorumlularının yargılanmasını istiyoruz. 28 Şubat’ın bütün yönlerinin açığa çıkarılması ve sorumlularının hesaba çekilmesi zamanı gelmiştir. Bu konuda 12 Eylül darbesi ile ilgili olarak şeklen yürütülen bir sorgulama sürecine değil, bütün detayların incelendiği ve sorumluların yargılanacağı bir sürece ihtiyaç vardır.” denildi.

Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 266. hafta basın açıklamasını okuyan Vahdet Vakfı temsilcisi de “Dünyada önemli olaylar olup, halklar ve rejimler büyük değişimler yaşarken, maalesef ülkemizde henüz beklenen hak ve özgürlüklerin önü tam olarak açılmamıştır. Darbe ve vesayet sistemlerinin etkisi hala devam etmekte olup, darbe anayasaları mağdurları hala haklarını elde edememişlerdir… 28 Şubat’ın 14. yıl dönümünde, bir daha böyle bir şeye cüret etme niyetinde olanlara da caydırıcılık getirecek şekilde, bu haksızlık ve hukuk gaspına sebebiyet verenler derhal cezalandırılmalı, mağdurlara tazminat ödenip kendilerinden özür dilenmelidir.” dedi.

Van Hak ve Özgürlükler Platformu tarafından yapılan 161. eylemde 28 Şubat’ın aktörleriyle henüz hesaplaşılmadığı ifade edildi. VAHÖP adına Umut Işığı Derneği Başkanı Fırat Toprak tarafından okunan basın açıklamasında “28 Şubatın aktörleriyle henüz hesaplaşılmamıştır. Bundan dolayıdır ki darbeci derin yapı Susurluk, Balyoz, Kafes, Eldiven, Şemdinli, Ergenekon vb. değişik isimlerle hala etkinliğini sürdürmektedir. Açık olan bir şey varsa o da darbeler bataklığı kurutulmadan bu toprakların huzur görmeyeceğidir… Vesayet sisteminin geriletilmesi için ise kararlı bir irade ve onun şekillendireceği yasal zemin elzemdir. Başörtüsünün tüm alanlarda koşulsuz serbestiyeti için gereken yasal düzenleme ve 28 Şubatın bütün izlerinin silinmesi ve aktörlerinin yargılanmasını talebimizi yüksek sesle yineliyoruz.” denildi.

Bursa Mazlumder Şubesi tarafından yürütülen eylemlerin 15. ayında basın açıklamasını okuyan Cihat Oruç, 28 Şubat ruhunun sürdüğüne dikkat çekerek şöyle konuştu: “Ülkemizde nispeten yumuşamalara rağmen başörtüsü yasağı devam ediyor. Üniversite ve ilköğretim kapılarından öğrenci çevrilebiliyor. İlköğretime başörtülü olarak okula almadıkları öğrencileri,okula devam etmiyor diye para cezası kesilebiliyorlar.Kamusal alan denilen yerler hala başörtülülere kapalı. Bir zamanlar hizmet alan yerlere dahi kati süretle kabul edilmeyen başörtülüler, birçok bedel ödedikten sonra kısmen kabul edilmeye başlandı. Şimdi hizmet verme konusunda, yeni bedeller ödenmesini istemiyoruz. Bu ülkenin insanları tüm farklılıkları ile beraber özgürce inançlarını yaşamlaştırmalı kendilerini ifade etmelidir. Hakkımız olan başörtüsü ve diğer tüm özgürlüklerin önündeki engeller kaldırılmalıdır. 28 Şubat Ruhu temizlenmelidir.”

Antalya’da da devam eden adalet ve özgürlükler eyleminde 28 Şubat’ın bittiği iddiasının gerçeği ifade etmediği söylendi. Basın açıklamasından önce Sakarya Adalet Girişimi adına kısa bir selamlama konuşması yapan Beytullah Emrah Önce, 28 Şubat’ın izlerinin silindiği şeklindeki iddiaları eleştirerek, başörtüsünün hâlâ birçok alanda yasaklı olduğunu hatırlattı.

Özgür-der Antalya Temsilciliği adına Vedat Çetinkaya’nın okuduğu basın açıklamasında “28 Şubat dayatmasının planlayıcısı askeri şefler olmak üzere, bu süreçte çeşitli biçimlerde cuntacılara hizmet etmiş tüm sorumluların vakit geçirilmeksizin yargılanmalarını talep ediyor, başta başörtüsü yasağı ve kesintisiz eğitim adı altında İmam Hatip okullarının orta kısımlarının kapatılması kararı olmak üzere darbe düzenini simgeleyen tüm yasak ve dayatmaların bir an önce kaldırılmasını, gasp edilen hakların geri verilmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Platform Haber

Bir cevap yazın