AZERBAYCAN’DAKİ KARDEŞLERİMİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

İslami İnsan Hakları Komisyonu tarafından İstanbul’da da düzenlenen “Uluslararası Azerbaycan’da Hicab ve Müslüman Tutuklularla Dayanışma Konferansı” sonrası bir sonuç bildirgesi yayınlanarak, Azeri Müslümanların yalnız bırakılmayacağı deklare edildi.

AZERBAYCAN’DAKİ HİCAB DİRENİŞİNİ SELAMLIYORUZ: HİCAB TUTUKLULARINI YANLIZ BIRAKMAYACAĞIZ

“Müslümanların sorunları ile ilgilenmeksizin sabahlayan müslüman değildir“ Hz. Muhammed (s.a.v)

1- Aşağıda imzası bulunan bizler, Azerbaycan’da kendini gösteren İslamfobiayı, hicabın yasaklanmasını, hicab yasağına itiraz ettiğinden dolayı Azerbaycan İslam Partisi Başkanı Sayın Dr. Muhsin Samedov, Azerbaycan’ın saygıdeğer alimlerinden alimlerinden Zülfikar Mikayilzade ve diğer şahsiyetlerin tutuklanarak cezaevine konulmasını şiddetle kınıyor, ülkede uygulanan hicab yasağının sona erdirilmesini, tutuklulaların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.

2- Azerbaycan’da okullarda hicabın yasaklanması, evrensel insan hakları esaslarına, bireylerin en temel anayasal haklarına bir saldırı olduğu gibi, Allah’ın koyduğu yasalara karşı açık bir düşmanlıktır.

3- Azerbaycan müslüman halkı İslam ümmetinin bir parçasıdır ve dünya müslümanları Azerbaycanlı kardeşlerinin acılarını kendi acısı bilmektedir. Bu cihetle, Azerbaycan’daki müslümanlara yönelik sergilenen her bir saldırı karşısında 1.5 milyar İslam ümmeti kardeşlerini savunmak için harekete geçecek ve zulme karşı dünyanın her bir yanında öfkesini ortaya koyacaktır.

4- Bugün Ortadoğu’da ve Kuzey Afrika’da sürmekte olan halk ayaklanmalarının ortak sesi, halkına zulmedip haklarını çiğneyen diktatör rejimlerin yıkılmasıdır. Tunus’tan Mısır’a, Yemen’den Libya’ya yayılan bu halk devrimleri bütün dünyaya gösterdi ki, zulüm ve zorbalık üzerine kurulu düzenlerin ayakta durması, zalim yönetimlerinin zulümlerini ilelebet sürdürmesi mümkün değildir.

5- Balkan’lardan Malezya’ya, Azerbaycan’dan Kanada’ya kadar dünyanın birçok ülkesinden bir araya gelen bizler, Azerbaycan’daki hicab direnişini desteklediğimizi, bu direnişi müslümanlar açısından en büyük İslami bir görev olarak gördüğümüzü, müslümanların haklarını savunmanın tek yolunun da zalimler karşısında ayağa kalkmak olduğunu vurgulamak istiyoruz.

6- Bu vesileyle, hakkı ve Müslümanların mukaddesatını savunduğu için haksızlıkla zindana atılan bütün kardeşlerimizle kardeşlerimizle dayanışma içerisinde olduğumuzu, zulüm bitene ve kardeşlerimiz özgür olana kadar mücadelemizi bütün dünyaya yayıp zalimlerin yüzünü ifşa edeceğimizi, dünya özgürlük ve adalet aşıklarının öfkesini göstereceğimizi duyuyoruz.

1- Massoud Shadjareh Londra İslami İnsan Hakları Komisyonu

2- Elçin Aliekberov (Kiev İslam Kültür Merkezi)

3- Rizvan İsmailov (Gürcistan İslam Alimleri Birliği Üyesi)

4- Maksud Cevadov (Kanada Çağdaş İslami Düşünce Enstitüsü)

5- Faik Velioğlu (Azerbaycan Hicab ve Tutuklularla Dayanışma Komitesi Başkanı)

6- Sudabe İbrahimli (Azerbaycan İslam Partisi Kadınlar Kolu Başkanı)

7- Abgül Süleymanov Azerbaycan (Manevi Milli Değerler İçtimai Birliği Kurucusu)

8- İlham Elikulu Aliyev (Azerbaycan İslami Araştırmalar Merkezi Başkanı)

9- İmam Muhammed el Asi (Washington İslam Merkezi Başkanı)

10- Mohideen Abdulkadir (Malezya İnsan Hakları Derneği Başkanı)

11- Faik Miftari (Kosova İslam Forumu)

12- Fuad Ramiqi (Kosova İslam Forumu)

13- Hakim Alizade (TAYDER)

14- Nigar Gümrükçüoğlu (Adalet ve Özgürlükler Platformu Sözcüsü)

Bir cevap yazın