AK Parti’nin başörtülü vekille imtihanı

TBMM’den yasanın geçmesiyle resmi seçim süreci de başladı. Aday adayları çalışmalarını hızlandırırken, bu seçim döneminde AK Parti’nin başörtülü bir aday gösterilip gösterilmeyeceği tartışması devam ediyor.

Gündem devam ederken, adaylıkla ilgili ilk işaret AK Parti kurucuları arasında da yer alan Siyaset Bilimci Fatma Bostan Ünsal’dan geldi.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler mezunu olan ve Boğaziçi Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümü doktora yapan Ünsal, Bursa’da Mazlumder Şubesi tarafından yürütülen başörtüsü eyleminde bir konuşma yaparak Türkiye’de 15 milyon kadın seçmenin siyasi yasaklı olduğunu ve bunların mecliste temsil edilmediğini ifade etti. Ünsal, “Türkiye için demokratik özrü” dediği yasağın giderilmesi ve hakkın teslim edilmesi için bu dönem milletvekili aday adayı olacağını vurguladı. Kurucusu olduğu Ak Parti adaylığımı kabul ederse oradan aday olacağını, aksi durumda bağımsız milletvekili aday adayı olacağını belirti.

Fatma Bostan Ünsal, ABD’nin Irak’a yönelik müdahalesinde partisinin görüşlerin aksine iki çocuğunu bırakıp canlı kalkan olarak Irak’a gidişiyle gündeme gelmişti.

Taş atan çocukların ağır ceza mahkemelerinde yargılanmasının önlenmesi için başlatılan kampanyalara da aktif destek vermişti.

AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda yaptığı çağrıyla da ses getiren Ünsal, “Ya başörtülü aday gösterin ya da ben bağımsız aday olacağım” diyerek rest çekmişti.

Platform Haber

Bir cevap yazın