BDP yönetimi başörtülü adayı tartışıyor

12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak genel seçimler öncesinde siyasi partilerde adaylık hareketliliği başladı.

Merak edilen konulardan biri de başörtülü aday gösterilip gösterilmeyeceği. Bu konuya iktidar partisinin sıcak yaklaşmadığı biliniyor. CHP ve MHP’de ise bu yönde bir görüş ortaya konulmadı. BDP de, yetkili kurullarında konuyu tartışıyor.

Anayasa profesörü Serap Yazıcı, geçtiğimiz günlerde siyasi partilere başörtülü aday göstermeleri konusunda bir çağrıda bulundu. Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği de (KADER) ‘275 kadın milletvekili’ sloganıyla başlattığı kampanyada, listelerde başörtülü adaylara yer vermelerini istedi.

BDP’de aday listelerine, eşbaşkanlar Gültan Kışanak ve Selahattin Demirtaş ile Demokratik Toplum Kongresi’nden (DTK) Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un da içinde yer aldığı 25 kişilik heyet karar verecek. Başörtülü adayın yanı sıra, Ermeni, Süryani ve Arap aday gösterilmesi de gündemde. Başörtülü adayların, öncelikle ‘Barış anneleri’ ve ‘Cumartesi anneleri’ içinden tercih edilmesi bekleniyor.

Gültan Kışanak, konuyla ilgili olarak, “Bizim için siyasette bir tartışma konusu değil bu. Herkesin aday olma hakkı vardır. Kendiliğinden, doğal gelişen bir süreçtir.” açıklamasını yaptı.

Ahmet Türk de “Başörtülü aday konusunda takıntımız yok.” dedi. Parti olarak inanç özgürlüğünü her platformda savunduklarını dile getiren Türk, “Türkiye artık rahat olmalı, tabuları yıkmalı. Korkularla ne kalkınabiliriz ne de demokratikleşebiliriz.” görüşlerini ifade etti.

Bir cevap yazın