Eşi başörtülü, kadroya almayın

Türkiye’de özellikle darbe dönemlerinde yaygın olarak uygulanan fişlemelere ilişkin ilginç bir gelişme yaşandı. Tam 10 yıl önce yaşanan bir fişleme iki gün önce ortaya çıktı.

 Fişleme mağduru kişi Fırat Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Baylar. Fişleyen ise dönemin Rektörü Feyzi Bingöl. Baylar’ın bilgi edinme hakkı talebinde yaptığı başvuruya 10 yıl sonra gelen yanıtla belgelenen fişleme olayı, üniversitede araştırma görevlisi kadrosuna geçiş için yaptığı başvuruyla başladı. Ahmet Baylar’ın bu talebi reddedildi.

Bunun üzerine Baylar, Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında Cumhurbaşkanlığı’na başvurarak talebinin reddedilmesine ilişkin fişleme yapılıp yapılmadığını sordu. Doç. Dr. Baylar’a yanıt iki gün önce geldi. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri adına Kurumsal İletişim Başkanı Kemal İlter tarafından gönderilen cevabi yazıya ek olarak Baylar hakkında dönemin Fırat Üniversitesi Rektörü A. Feyzi Bingöl’ün makama gönderdiği yazı da gönderildi.

Bingöl tarafından 21 Şubat 2001’de Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği’ne gönderilen yazının son bölümünde şu ifadeler yer aldı: “Araştırma görevlisi Ahmet Baylar’ın eşi Müfide Baylar İnşaat Mühendisliği bölümü öğrencisi iken kılık kıyafet ile ilgili mevzuatlara uymamış, türbanlı derslere girmiş ve bu nedenle bir ay süre ile üniversiteden uzaklaştırılmıştır. Bu dönemde Ahmet Baylar’a eşinin kılık kıyafet ile ilgili mevzuata uyması konusunda yardımcı olunması istenmiş ancak Ahmet Baylar eşinin demokratik hakkını kullandığını ve türbanla gelmenin sakıncalarını anlamadığını belirtmiştir. Bu tür insanların üniversitede hizmetlerine ihtiyaç olmadığı kanısındayım.”

Mustafa Arısüt/ Taraf

Bir cevap yazın