Bolu’da özel eğitim merkezinde başörtüsü yasağı!

Bolu’da Elginkan Vakfı Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’nin düzenlediği NLP (beyin dili programlama) seminerinde ‘kamusal alan’ skandalı yaşandı.

Düzce’de ziraat mühendisi olarak çalışan Gültaze Soysal, programa internet üzerinden başvurdu. Müracaatının kabul edilmesi üzerine aile hekimi olan eşi Ayhan Soysal ile birlikte Bolu’ya geldi. Ancak Soysal, başörtülü olduğu gerekçesiyle seminere giremedi. Yaşadığı uygulama karşısında büyük şaşkınlık yaşayan Soysal, tepkisini şöyle dile getirdi: “Her türlü seminere başörtülü olarak giriyorum. Orada memur ya da çalışan değilim ki. Çok saçma bir uygulama.”

Eğitim merkezinin müdürü Hamdi Ayyürek ise uygulamanın yönetim kurulu kararı olduğunu, kendilerinden kaynaklanmadığını savundu. Milli Eğitim Bakanlığı tasdikli belge verdikleri için böyle davrandıklarını anlatan Ayyürek, yaşanılanların kendilerini de üzdüğünü, düzeltilmesi için çalışmalar yaptıklarını ifade etti. Yaygın eğitimde yasağın olamayacağına dikkat çeken Bolu İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de yasağın kaldırılması için resmi yazı yazacaklarını bildirdi.

Cahit Kılıç, Zaman

Bir cevap yazın