RACHEL’I UNUTMA, UNUTTURMA!

16 Mart Dünya Vicdan Günü. Adını Rachel Corrie’den alan tarih. Uluslararası Dayanışma Hareketi üyesiyken 23 yaşında hayata gözlerini yuman Rachel’ı biliyorsunuz; öldürülmeden hemen önce Filistinli doktora ait bir evin yıkılmasına engel olmaya çalışıyordu. Olamadı.

Siyonist işgal güçlerine ait Caterpillar marka katil bir buldozer tarafından kasten ezildi. Cinayet, bundan 8 yıl önce gerçekleşmişti. O gün bugündür, Rachel Corrie adı vicdanın, merhametin ve başkalarının acılarıyla hemhal olabilmenin yanına yazılıyor.

Rachel’ın ölümü hakkında işgal ordusu kendi içinde bir soruşturma açtı ama perde çabuk kapandı ve onu ezen buldozerin şoförü olan asker ve ona emri veren komutanlarını aklayarak, kapatıldı. Siyonist devlet yetkilileri de olayın kaza olduğunu iddia ediyor ama hepimiz biliyoruz bunun koca bir yalan olduğunu.

Acı gerçeğin birçok tanığı var. Fakat İsrail işgal yönetimi, bu tanıkların mahkeme çıkmalarını da engelliyor. Rachel’ın anne ve babası, Cindy ve Craig Corrie ise her şeye rağmen kızları için adaletin peşinde. Üstelik onlar kızlarının davasının, Filistin’de katledilen ve haklarında dava dahi açılmayan binlerce Filistinli için sembolik bir değer taşıdığını düşünüyorlar ki haklılar.

Tüm bu süreci Simone Bitton’un belgeselinden de izlemeniz mümkün. Belgesel Rachel Corrie’yi yazdığı günlükler ve arkadaşlarının tanıklıkları üzerinden anlatıyor. Rachel’ın arkadaşlarını dinlerken canınız yanacak, Siyonist askerleri ve otopsi yapan askeri doktoru dinlerken sabrınız epey zorlanacaktır muhtemelen ama olan biteni anlamak için Rachel adlı belgeseli bir kenara not etmeniz gerekiyor.

16 Mart bildiğiniz gibi Otuzuncu Harf Edebiyat ve Düşünce Dergisi tarafından `Dünya Vicdan Günü’ olarak isimlendirildi. Rachel’ın ailesi de bu fikre sıcak bakıyor. Onlar da Rachel’ın vicdani bir şahitlik sergilediği konusunda hemfikirler.

Rachel’ın ailesinden mesaj var!

Her yıl olduğu gibi bu yıl da dünya kamuoyuna ilettikleri bir mesaj var. Uzun bir mesaj. Barış ve Adalet için Rachel Corrie Vakfı’nın internet sitesinden yayınlanan mesajda Cindy ve Craig Corrie, adalet talep eden herkesle dayanışma içinde olduklarını ifade ederken, Rachel’ı hatırlayan ve Türkiye de dahil olmak üzere Rachel için anma etkinlikleri düzenleyen herkese teşekkür ediyor.

Mektupta Filistin için mücadele ederken hayatını kaybeden aktivistler anılırken, konu Mavi Marmara’ya da geliyor. Ocak ayının sonlarında Türkiye’ye geldiklerinde Furkan Doğan’ın babası Ahmet Doğan ve gemide hayatını kaybeden ya da yaralanan kişilerin eşleriyle, çocuklarıyla ve torunlarıyla buluşmalarına değiniliyor.

Cindy ve Craig Corrie’nin mektubunda ayrıca İsrail işgal mahkemelerinde devam eden davanın 3 Nisan’da yeniden başlayacağı ifade edilmiş. Olumlu bir sonuç için ümidi kesmemek lazım yine de…

Türkiye’de anma etkinlikleri

Belki son olarak Rachel Corrie için yapılacak etkinliklerden bahsetmek gerekiyor.

TOKAD her sene olduğu gibi bu yıl da bir Vicdan Gecesi düzenleyecek. Dernek salonundaki etkinlikte Rachel’ın örnekliği hatırlatılırken, onunla ilgili kısa videolar izlenecek.

Sakarya’da ise İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu’nda Mavera Öğrenci Kulübü, saat 13.oo’de başlayacak bir etkinlikten önce Rachel Corrie ile ilgili kısa bir konuşma ve sinevizyon gösterisi yapacak. Detaylarını bilmiyorum fakat Konya’da Selçuk Üniversitesi’nde bir grup öğrencinin de benzer bir çaba içinde olduğunu ve hazırlık yaptıklarını hatırlıyorum.

Sakarya’da diğer bir anma etkinliği ise Cuma akşamı saat 20.oo’de Sakarya Dayanışma Derneği’nde gerçekleştirilecek. Derneğin Bulvar üzerindeki ofisinde Rachel ile ilgili video gösterisi yapılması planlanıyor.

Evet, bugün 16 Mart. Dünya Vicdan Günü.

Bugün vesilesiyle işgal altında yaşayan insanları, suçsuz yere evlerinden sürülenleri, inancı ya da kimliği, dili ya da kültürü yasaklananları, katliamları, Halepçe’yi de hatırlamak gerekiyor. Yoksulları, yetimleri, ezilen veya sömürülenleri, diktatörlerine karşı ayaklanan halkları da unutmamak lazım. Ekonomik hırsları yüzünden insanlığı ve doğayı ifsada uğratanlara karşı harekete geçmenin şart olduğunu da not düşmek şart sanırım.

Velhasıl, tüm insanlık için bugün bir kez daha ayağa kalkmak ve herkes için hak, adalet, barış, özgürlük sağlanana kadar oturmamak lazım.

Bunları bir kez daha hatırlamamıza vesile olan o cesur yürekli, vicdan ve merhamet sahibi Rachel’ı bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyorum.

 Dünya Bizim

Bir cevap yazın