Rektör 28 Şubat kararlarını gerekçe gösterdi

Yeni Akit’te önceki gün, Rektör Bingöl’ün 2001’de dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e gönderdiği bir yazı yer almıştı. Haberde “Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fevzi Bingöl’ün 2001’de, doktora yapan Ahmet Baylar’ın araştırma görevlisi kadrosuna atamasını sırf ‘eşi başörtülü’ diye yapmadığı; bunu da övünülecek bir tavırmış gibi bir yazı ile dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’e rapor ettiği ortaya çıktı” deniliyordu.

YAZIYI KABUL ETTİ

Rektör Bingöl, konuyla ilgili sorularımız üzerine Akit’e bir açıklama gönderdi. Sözkonusu yazıyı kabul ederken, bunun bir “fişleme” değil, cevabi bir bilgilendirme yazısı olduğunu savunan Rektör Bingöl, Doç. Dr. Ahmet Baylar’ın eşi başörtülü olduğu için araştırma görevlisi kadrosuna atanmadığı iddiasının gerçek dışı olduğunu ileri sürdü.

JÜRİNİN TAKDİRİ

“21.12.2001 tarihinde Cumhurbaşkanlığına yazılan cevabi yazının ilk paragrafında Ahmet Baylar’ın üniversitede sürekli bir kadroya neden atanmadığı açıkça izah edilmiştir” diyen Rektör Bingöl, doktorasını tamamlayarak doktor unvanını aldıktan sonra 2003’te Baylar’la üniversitenin ilişiğinin kendiliğinden kesildiğini söyledi. Bingöl, Ahmet Baylar’ın YYÜ’de açılan yardımcı doçent kadrosuna müracaatının uygun görülmemesinin de Mühendislik Fakültesi Dekanlığınca oluşturulan bilimsel jürinin takdiri olduğunu ifade ederek, “Dr. Ahmet Baylar’ın atanmamasının eşinin başörtüsü ile hiçbir ilgisi yoktur” iddiasında bulundu.

28 ŞUBAT KARARLARINI GEREKÇE GÖSTERDİ

Fırat Üniversitesi Rektörü Bingöl, Sezer’e gönderdiği yazıda Baylar’ın eşinin türbanlı olduğundan bahsetmesini de şu şekilde izah etmeye çalıştı: “28 Şubat kararlarından sonra üniversitelere türbanla girmek kesinlikle yasaktı ve bu durum mahkeme kararlarıyla kesinleşmişti. Yükseköğretim Kurulu yetkilileri tarafından, Rektörlüklerden bu mahkemelerin kararlarının uygulanması ısrarla istenmekteydi. O tarihte Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencisi olan Müfide Baylar bölüm başkanı, dekanlık ve Rektörlüğün tüm öğrencilere duyurmuş olduğu mahkemelerin kararlarına rağmen, derslere türbanla girmeye devam etmiştir. Müfide Baylar’ın o dönemde araştırma görevlisi olan Ahmet Baylar’ın eşi olduğunu bilen bölüm ve dekanlık yetkilileri, Ahmet Baylar’a mahkeme karalarından bahsederek, eşine bu kararları iletmesini istemişler ve zarar görmemesi için iyi niyetli bir yaklaşım göstermişlerdir. Ancak yönetimin bu iyi niyetli yaklaşımı maalesef cevap bulmamış. Yargı kararlarına açıkça muhalefet edilmiştir.”

O GENEL BİR İFADEYMİŞ

Rektör Bingöl, “Bu tür insanların üniversitede hizmetlerine ihtiyaç olmadığı kanısındayım” ifadesiyle ilgili de “Cumhurbaşkanlığına yazılan yazıdaki son cümle Ahmet Baylar veya herhangi bir kişiyi değil; kanun, mevzuat ve mahkeme kararlarını uygulamak istemeyen, onları yok sayan, tanımayan kişiler için kullanılmış genel bir ifadedir” dedi.

Fatih Akkaya, Yeni Akit

Bir cevap yazın