Belçika’da ‘hepimiz başörtülüyüz’ yürüyüşü

Belçika’nın Genk şehrinde Hema isimli mağazanın başörtüsü yüzünden bir çalışanını işten çıkarması, yüzlerce vatandaş tarafından protesto edildi. Genk Tren İstasyonunda bir araya gelen yaklaşık 500 kişi ‘Çeşitlilik kabullenilmelidir”, “Hiçbir yere gitmiyoruz”, ” Başörtüsüne özgürlük” gibi sloganlarla yürüdü.

Belçika basınının da ilgi gösterdiği yürüyüşte Joyce Van Op den Bosch da en ön sırada yer aldı. Ayrımcılığa uğrayan kadın, Hema mağazasına değil, ayrımcılık yaparak kendisini işten uzaklaştıranlara kızgın olduğunu söyledi. Joyce, “Hollanda’daki Hema mağazasında başörtülüler çalışırken, buradaki Hema da çalışamıyor. Bu ayrımcılığı yapanlara tepkiliyim.” dedi.

Joyce, yürüyüşün sadece kendisine destek olarak algılanmaması gerektiğini, gösternin Belçika içerisindeki genel bir soruna karşı yapıldığını ifade etti. Yürüyüşe katılan Genk Belediye Başkanı Wim Dries, Genk’in çok kültürlü bir şehir olduğunu göstermek istediğini belirtti. Yürüyüşte “Başörtüsüne baskıya hayır” yazılı pankartlar taşındı.

Geçtiğimiz haftalarda Hollanda patentli Hema mağazası, bazı müşterilerinin çalışanın tahammül edememesi ve mağaza müdürüne şikayet etmesi sonrasında, Belçika asıllı tesettürlü mağaza sorumlusu Joyce Van Op den bosch’un iş sözleşmesi iptal edilmişti. Bu olay üzerine mağazaya tepkiler yağmış ve ilk olarak Gent bölgesinde bazı Belçikalı vatandaşlar başörtü takarak yürüyüş yapmışlardı.

Time Türk

Bir cevap yazın