Kaddafi ve NATO katlediyor, Hükümet hâlâ sessiz

Libya’daki halk ayaklanması ilk başladığı günlerde Başbakan Erdoğan’a sessiz kalmama ve Kaddafi’den aldığı İnsan Hakları Ödülünü ve 250 bin doları iade etmesi çağrısı yapıldığında, Erdoğan Libya’daki işçilerin hayatını riske atabileceği iddiasıyla karşılık vermişti.

Günler geçti, Kaddafi Libya’da katliam yapıyor ve dünya devletleriyle birlikte AK Parti Hükümeti de sessizliğini koruyor. Üstelik tahliye edilecek işçi de kalmadığı halde!

Görünen o ki, dengeleri gözeten ve Kaddafi’nin şimdilik “gidici” olmadığı görüntüsünü kabullenenler, bu zorba diktatöre karşı çıkma cesareti bulamıyor. Bahreyn’deki ayaklanmalar da gündeme alınmıyor. Oysa Hak Hareketi’nin lideri Hasan Haşimi’nin de aralarında bulunduğu dört muhalif liderin gözaltına alındı ve insanların üzerine ateş açılıyor, kimseden çıt yok!

Yine ABD, Pakistan’da insansız hava araçlarıyla Müslüman kanı dökmeye, yargısız infaz yapmaya devam ediyor. ABD’nin 2008’de Pakistan’ın kuzeybatısındaki bölgelere başlattığı hava saldırılarında bin 800’e yakın kişinin katledildiği ifade ediliyor. Bu arada zaman zaman dünyanın sair bölgelerindeki katliamlar konusunda tepkisini ifade eden Başbakan Erdoğan’ın ABD ve NATO’nun katliamları karşısında sessizliğini sürdürmesi dikkat çekiyor.

Aslında şaşıracak bir durum yok. Nitekim daha önceki çıkışların da tüm dengeler Bin Ali ve Mübarek’in aleyhine döndüğü noktada yapıldığı da gözardı ediliyordu. Kaddafi gidici olsun, yine yüksek perdeden nutuklara tanıklık edebiliriz.

Yine de bu tablo, devlet yönetimlerinin halklara değil rantlara göre davrandığını göstermesi açısından gerçekten ibretlik. Fakat toplumsal grupların ve yapıların sessizliğini neyle izah edeceğiz? Onlar da Hükümet’in işaretini mi bekliyor? Herhalde öyle…

Platform Haber


Bir cevap yazın