Başbakan bedelli askerlikte topu taça attı

Başbakan Erdoğan, CHP’nin bedelli askerlikle ilgili yasa teklifi hakkında, “ben böyle bir sorumluluğun altına girmem” dedi ve topu seçimlerden sonraki olası anayasa referandumuna atarak “kararı halk verir” şeklinde konuştu.

Erdoğan gazetecilere verdiği cevapta “Şu anda halkımızın bu noktadaki tavrı nedir, ne değildir? Bu ülkede parası olan var, olmayan var. Şimdi siz kalkıp da parası olana bedelli askerlik, ‘buyur kullan’ diyeceksin, parası olmayan, ‘o da gitsin askerliğini yapsın’ diyeceksin.

Bunu adalet terazisine oturtmak zorundasınız. Bu eğer o kadar rahat bir şey olsaydı, benim vatandaşımın, halkımın belli bir kesimini mağdur etmeyeceğini biz bilseydik, buna inansaydık, biz bunu çoktan hallederdik. Biz bunu bugüne kadar bekletmezdik.

Bütün bunların hepsi böyle ayakta, yolda giderken yapılan işler değil. Ülkenin mevcut durumu değerlendirilerek, neyi, nasıl yapacağız bütün bunları konuşularak, bunun bütçesi nedir, ne getirir, ne götürür, bu geleceği nasıl kapsar, hep bunlar değerlendirilerek yapılmıştır.

Fakat görüyorum ki anamuhalefet partisi, ‘bir şey yapabildim’ diyebilmek için bu tür adımları attığını göstermek için her an bu tür açıklamaları yapıyorlar. Bizim şu anda gündemimizde böyle bir durum yok.” dedi.

ÇÖZÜMDEN KAÇMAYIN

Zorunlu askerlik mevzusu önemli bir tartışma konusu. Ayrıca vicdani red hakkının tanınması da gerekli. Fakat somut bir adım olarak kamuoyunun öncelikli beklentileri arasında bedelli askerlik de var.

Böyle bir uygulamayı Hükümet’in bugüne kadar oyalamayla geçiştirmesi ve şimdi sırf CHP inisiyatif alıyor diye reddetmesi, sorunu çözmekten ziyade süreci kendine mâl etme isteğini ortaya koyuyor.

Platform Haber

Bir cevap yazın