BM’den Libya’ya müdaheleye yeşil ışık

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), iktidar karşıtı sivilleri Muammer Kaddafi’nin güçlerine karşı korumak için bütün gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

Libya’nın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve ulusal birliğine saygı duyulduğu ifade edilen Konsey kararında, Libya’da derhal bir ateşkesin sağlanması, şiddetin ve sivillere yönelik tüm saldırıların sona erdirilmesi talep ediliyor.

Kararda, Libyalı yetkililerden, uluslararası hukuk kapsamındaki tüm yükümlülüklerini yerine getirmeleri, sivilleri korumak için tü m gerekli önlemleri almaları ve insani yardımın hızlı ve engelsiz bir şekilde ülkeye ulaşmasını sağlamaları isteniyor.

Kararın “sivillerin korunması” bölümünde, “BM’ye üye tüm ülkelere, BM Genel Sekreteri ile işbirliği halinde olmak kaydıyla Bingazi’de yaşayan siviller dahil Libya’da saldırı tehdidi altında olan sivilleri korumak üzere, Libya’nın hiç bir yerinde, herhangi şekilde bir yabancı işgalci güç oluşturmadan, gerekli tüm önlemleri almaları yetkisi” veriliyor.

Bu kapsamda Arap Birliği’nin oynayacağı önemli rolün altını çizen kararda, Arap Birliği ülkelerinin yukarıda belirtilen yetki kullanımında diğer üye ülkelerle işbirliği yapmaları da talep ediliyor.

Kaddafi, Bingazi’ye dayandı

Bu arada Kaddafi’ye bağlı güçler, Bingazi kapılarına da dayanırken Kaddafi de dünyaya tehdit dolu mesajlar gönderiyor. Libya Savunma Bakanlığı, dış askeri müdahalede halinde, sivil ve askeri hedefleri vurulacağını bildirdi. Libyalı yetkililer, askeri müdahale olursa Akdeniz’deki deniz ve hava trafiğine saldırma tehdidinde bulundu.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın