Libya direnişinden Erdoğan’a sitem, Türkiye halkına dayanışma çağrısı

Libya’da Muammer Kaddafi’nin diktasına karşı direnen muhalif gruplardan 17 Şubat Hareketi, Türkiye hnalkına başlığıyla bir mektup yayınladı.

Bingazi’den gönderilen mektupta, Başbakan Erdoğan’ın Libya konusunda beklenen performansı gösteremediğinden yakınıldı, Türkiye halkından direnişe destek istendi.

Başbakan Erdoğan’ın, direniş konusunda kendilerinin yanında yer alması gerektiğini belirten 17 Şubat Hareketi, uluslararası siyasi dengelerin ve ticari menfaatlerin gözetilerek kendilerinin görmezden gelinmesine hem sitem etti, hem de bu durumu Türkiye halkına şikayet etti. İşte Müfid Yüksel’in Dünya Bülteni için Arapça orjinalinden tercüme ettiği Libya’daki 17 Şubat Hareketi Gençliği’nden gelen mektubun tam metni:

Libya’da 17 Şubat Hareketi Gençliğinden Büyük Türkiye Halkına Mektup

Büyük Türkiye Halkı !

Esefle belirtelim ki, Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan sizden daha hayırlı ve olumlu bir tutum beklentisi içersindeydik. Üzülerek belirtelim ki, uluslararası konjonktürün, ticari piyasa endişelerinin ötesinde bir niyet ve tutum ortaya çıkmadı.

17. Şubat Hareketi Gençliği özgürlük, hürriyet yolunda ve tertemiz şehitlerimiz için bu harekete kalkışmıştır.Türkiye’nin maslahatı Libya halkının maslahatı ile beraber olmaktan geçer. Türkiye halkının bu konudaki maslahatı da Libya’daki bu kalkışmaya/direnişe destek vermektir.

Türkiye Halkı!

Türkiye ve Libya’nın, her ili halkın bağları, 500 yılı aşkındır süregelen tarihi bağlardır.

Sayın Başbakan Tayyip Erdoğan, Libya konusundaki demeçlerinde, 15 milyar dolarlık bir iş hacminin Libya halkı ile olan bu derin,tarihi bağlardan ; bir diktatör ve evlatlarının, onların paralı askerlerinin katlettiği masum Libyalılardan, daha önemli gördüğünü mü isbat etmeye çalışıyor?

Hür Ve Özgür Türkiye Halkı!

17 Şubat Hareketi Gençliği olarak sizden yardım ve desteklerinizi, acımasız diktatör ve avanesine karşı bizimle dayanışma içinde olmanızı talep ediyoruz. Libya’da vukubulan hadiseler, halk ile çocuklarımızı katletmek için üzerimize paralı askerlerini celbeden zâlim Kaddafî ailesi arasındadır. Cereyan eden hadiseler, maalesef Sayın başbakanın belirttiği ülkenin doğu ve batısındaki bir kardeş kavgası değildir.

Büyük Türkiye Halkı!

Bingâzi’deki Türkiye Konsolosu, bizimle ilgili hükümetinize yanlış ve yanıltıcı bilgiler sunmuştur. Bilahare, onu tehdide kalkışan Kaddafi taraftarlarına karşı bizden himaye talep ederek bir gece yarısı Libya’dan kaçmıştır. Biz onu ve yanıltıcı bilgi notlarını istemiyoruz. Bu konuyu, Libya’da bulunan Türklerden soruşturabilirsiniz. Bu takdirde,konsolosun, onlardan herhangi birinin bile korunmasını/güvenliğini temin edemediği anlaşılacaktır.

17 Şubat Hareketi Gençliği , sizden Tüm Türkiye şehirlerinde dayanışma talep etmektedir. Zira, siz bize diğer tüm devletlerden daha yakınsınız.

Yaşasın Hür Libya, Yaşasın Kahraman Türkiye Halkı

17 Şubat Hareketi Gençliği, Bingâzi

Kaynak:Dünya Bülteni

Bir cevap yazın