Akyazı 215. hafta: Kaddafi kadar BM de can kayıplarının sorumlusudur

Dünyada ve ülkemizde son derece önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da yaşanmakta olan halk hareketleriyle birlikte Libya’da diktatör Kaddafi rejiminin işlediği cinayetler ve sivillere yönelik savaş suçları devam etmektedir. Birleşmiş Milletler haftalardır Libya’da Kaddafi muhaliflerinin bulunduğu kentlerin ağır silahlarla ve uçaklardan atılan bombalarla yakılıp yıkılmasına seyirci kaldıktan sonra, ülkenin hava sahasını nihayet uçuşlara yasakladı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin bu tutarsız ve gecikmeli kararları yüzünden daha önce de birçok ülkede yaşanan savaş ve çatışmalarda masum siviller can verdi.Dolayısıyla Libya’daki katliamlardan diktatör Kaddafi kadar BM’de sorumludur.

Seçimlerin yaklaşmakta olduğu ülkemizde ise milletvekili adaylarının tespit edilmesi için siyasi partiler çalışmalarını sürdürmektedir. Bu arada başörtülü kimliği ile milletvekiliğine talip olan hanım kardeşlerimizin tamamını bu cesaretleri ve inançları dolayısıyla kutluyor ve başarılar diliyoruz.

İnancın bir sembolü olan başörtüsü ile eğitim almak,çalışmak veya milletvekili olmak çabası yüzünden bugüne kadar her türlü ayrımcılığa, dışlanmışlığa, baskı ve zulme maruz kalan hanım kardeşlerimizin giderek artan özgüvenleri sayesinde Türkiye normalleşmeye başlamaktadır.

Millet Meclisinin tarihine kara bir sayfa olarak geçen ve kolay kolay unutulamayan, Merve Kavakçı skandalının üzerinden uzun bir süre geçti fakat mağduriyetler bitmedi. Başörtülü kardeşlerimiz hayatın her alanında inançları ve kişilikleriyle varolmalı ve görünür olmalıdır. Ancak bu şekilde inanç özgürlüğüne saygı gösterildiğini ve insan haklarına değer verildiğini anlayabiliriz.

Akyazı Adalet ve Özgürlikler Platformu olarak Libya’da, Mısır’da, Tunus’ta, Bahreyn’de ve zulme karşı isyan dalgasının yayıldığı her ülkedeki özgürlük mücadelelerini destekliyor ve oralardaki kardeşlerimizi selamlıyoruz. Ayrıca milletvekili adaylıklarını ilan ederek başörtüsü zulmüne karşı yeni bir sayfa açan bütün başörtülü adayları cesaretleri nedeniyle kutuluyoruz.

Siyasi partilerin başörtülü adaylara karşı ayrımcılık yapmamasını ve hakettikleri şekilde bir sıralamaya tabi tutulmalarını istiyoruz. Halkımızı bu konuda da duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

Özgürlüklerin önündeki bu engel 2011 seçimleriyle tamamen kalkması temennisiyle gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Alah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlük Platformu Adına

Mazlumder Akyazı Şubesi başkanı

Burhan ÇİMŞİT


Bir cevap yazın