Abartılan politik güç Libya duvarına çarptı

Libya imtihanı Türkiye’nin dış politikasının gerçekliğini daha çok sorgulanır hale getirdi. Başbakan Erdoğan NATO’yla ilgili şartları olduğunu ileri sürse de nihai tahlilde, Füze Kalkanı Projesi gibi diğer kritik kararlarda yaptığını yapacak,  maalesef ABD gibi karar verici güçlerin stratejilerinin dışında hareket etmeyecektir.

Akif Emre’nin konuyla ilgili tespiti haklı: “Türkiye’nin olduğundan çok abartılan gücü, oyun kuruculuğu, prestiji Libya’da çok yönlü testten geçiyor… En büyük sınavı “ahlaken yanlış, siyaseten doğru” formülüne başvurup başvurmayacağı konusunda burada verecek.” Önceki tecrübelere bakınca başvuracağını söyleyebiliriz.

Nitekim Libyalı muhaliflerin Türkiye halkına gönderdikleri mektuptaki hayal kırıklığı da aslında Hükümet’in bölgedeki dengelerin üzerine kurulu ayak oyunu politikasının sınırlarına geldiğini ortaya koyuyordu.

Ortaya kendi dünya görüşüne yakın sermaye grubunun 20 milyar dolarlık yatırımlarını korumak için yoğun bir diplomatik faaliyet yürüten ve önceliği maddi çıkarları korumaya çalışan bir Hükümet görüntüsü çıkmıştır.

Son durum nedir? Orta doğunun liderliğine soyunma iddiasındaki Türkiye ne BM’ye ya da NATO’ya sözünü dinletebilmiştir, ne de Arap Birliği’nin küresel egemen güçlerle birlikte saf tutmasını engelleyerek başka bir formül üretebilmiştir. Şimdi nasıl bir formülle görüntüyü kurtarabileceklerinin görüşmeleri yapılmaya devam ediyor.

Libya gerçekten dikkatle izlenmesi gereken bir imtihan olacak…

Platform Haber

Bir cevap yazın