‘Başörtülü milletvekili’ zamanı gelmedi mi?

Anayasa hukuku profesörü Serap Yazıcı’nın geçenlerde bir toplantıda yaptığı açıklamadan haberdarsınızdır mutlaka.

Prof.Yazıcı, bu açıklamasında 12 Haziran seçimlerinde siyasi partilerin “başörtülü aday” göstermelerinin zamanı geldiğini söylüyor.

Ancak dikkat ederseniz söz konusu “çağrı”nın yöneltildiği siyasi partilerden bugüne kadar bu yönde olumlu ya da olumsuz en ufak bir tepki gelmedi. “Erkek bürokratlar”ın adaylık için istifa kuyruğuna girdikleri bugünlerde bu çağrı hiç mi hiç itibar görmedi.

Çağrıya tepki vermesi beklenen siyasi partiler içinde ilk akla gelen AK Parti’nin sergilediği suskunluğu nasıl izah etmeli acaba? Anlaşılan o ki bu siyasi parti, olumlu cevap vermesi durumunda bir kere daha eski günlerin suçlayıcı kampanyalarına benzer bir tepki ile karşılaşmaktan çekiniyor. Çağrıya olumsuz cevap vermesi halinde ise -gerçekten- çok zor bir duruma düşeceğini düşünüyor. Dolayısıyla en iyi seçim “susmak”!

Peki ya diğer partiler, onların suskunluğunu nasıl izah etmeli acaba? Soruyu Meclis’te grubu bulunan partilerden hareketle cevaplamaya çalışalım:

MHP’nin epeydir geliştirdiği yakın ilişkileri göz önüne alarak bu tür bir çağrıya son derece soğuk bakacağını tahmin etmek zor değil.

BDP’nin “başörtülü aday” göstermesi de zor görünüyor, çünkü başörtülü Kürtler siyasi alanda çok aktif olmalarına rağmen onun gözündeki “milletvekili imajı” da henüz bu kadınları da kuşatacak ölçüde değil sanki. (“Sanki” diyelim de, sonra mahcup olmayalım!)

Gelelim CHP’ye.

Söz konusu çağrıya olumlu cevap verdiği takdirde ülke siyasetine en olumlu katkıyı yapacak olan siyasi parti CHP’dir. Bu yönde bir gelişme CHP’yi olduğu gibi onunla birlikte ülkedeki siyaset algısını da bambaşka bir düzleme taşıyacaktır. Bu yönde bir atılım toplumu bugüne kadar esir almış olan pekçok “tabu”yu alaşağı edecektir. Umutlu olduğumu söyleyemem ama CHP siyasi iddiası olan bir parti haline dönüşmek istiyor ise 12 Haziran’da “başörtülü aday” göstermek bu yolda karşılaşabileceği en büyük fırsattır aynı zamanda…

Kürşat Bumin, Yeni Şafak


Bir cevap yazın