NATO’YLA ÇOK BOYUTLU İŞBİRLİKÇİLİK: KOMUTA İZMİR’DE

Libya’ya savaş uçakları bomba, gemiler füze yağdırmaya devam ediyor. Gece boyunca başkent Trablus, Ecdebiye ve Cafer bölgesinde yoğun bomba ve uçak savar sesleri duyuldu. NATO ise hala resmi bir işgal kararı peşinde.

ABD, İngiltere ve Fransa öncülüğündeki saldırılar sürerken, şimdiye kadar Libya’ya havadan müdahale eden işgal güçlerinin, bugünden itibaren Kaddafi’nin kara birliklerini hedef almaya başladığı bildirildi.

Operasyon ve muhtemel işgal süreci bundan sonra NATO şemsiyesi altında yürütülecekken, Hükümet’in ‘Libya’ya silah doğrultmayacağız’ lafı da havada kaldı. Libya’ya yönelik operasyona katılmak için TBMM’den 1 yıllık yetki alan Hükümet’in tezkeresine göre Türkiye işgale ‘çok boyutlu’ destek verebilecek.

KOMUTA İZMİR’DEN OLACAK

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, dün DSP lideri Masum Türker’le görüşmüş ve NATO’nun Libya operasyonuyla ilgili bilgi vermişti.

Görüşmenin ardından DSP lideri Türker, Libya harekatının İzmir’den yönetileceğini söyleyince Dışişleri Bakanlığı jet bir açıklama yapmıştı.

Türker’in “Yani NATO’nun harekatı İzmir’den yürütmesi söz konusu” sözlerine Dışişleri Bakanlığı operasyon merkezinin İzmir olmadığını belirterek, “Bakan Davutoğlu İzmir’le ilgili kesin bir bilgi vermedi” yanıtını verdi.

Önce ajanslara Libya harekatının komutasını devralan NATO’nun operasyonda İzmir’deki üssü de kullanacağı bilgisi düştü.

Ardından NATO’nun İzmir’deki üssü komuta merkezi olarak kullanacağı duyuruldu.

Tüm bu gelişmeler Türkiye’nin NATO’yla çok boyutlu bir işbirlikçilik yürüttüğünü ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın