Tıkanan çözüme Sivil İtaatsizlik’le cevap

BDP, ana dilde eğitim, siyasi tutukluların serbest bırakılması, operasyonların durması ve seçim barajının kalkması için başlattığı “sivil itaatsizlik” eylemlerini sürdürüyor.

Selahattin Demirtaş “Karşımıza İçişleri Bakanı çıksın” derken, Ahmet Türk “Panzer bizi ezse bile karşılık vermeyeceğiz” dedi. Artık Türkiye’de Kürt sorununun doğrudan çözüm aşamasına girmesini istediklerini belirten Demirtaş, şöyle dedi:

”Hükümetin bu sorunu çözeceği yok. Bu devasa sorun karşısında hiç bir çözüm açıklamayan, taleplerime karşı kulağını tıkayan bu hükümetin, tavrını artık kabul etmiyoruz. Biz aynı zamanda olası çatışmaların ve ölümlerin önüne geçmek istiyoruz. Sivil siyasetle, demokratik halk gücüyle sivil itaatsizlik eylemleriyle sürece müdahale edilmesini istiyoruz. Türkiye’nin çoğunluğu bu sorunun demokrasi ve barış içinde çözülmesini istiyor. Biz demokratik direniş hakkımızı kullanacağız. Sivil itaatsizlik yöntemleriyle hiç bir çatışmaya mahal vermeden en büyük halk gücüyle meydanlarda olacağız.”

BAYDEMİR PANZERİN ÜZERİNE ÇIKTI

Diyarbakır’da yapılan sivil itaatsizlik eylemine katılan göstericileri polis alana almayınca araya giren Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir yüksek bir yer ararken polis panzerinin üzerine çıktı. Panzerin üzerine çıkan Baydemir’in açıklama hazırlığı sırasında sürücü polis aracı hareket ettirince Baydemir düşme tehlikesi geçirdi.

Panzerin tekrar hareket etmesi üzerine araçtan inen Baydemir bir duvara çıkarak yaptığı açıklamada, “Bizim buradaki polislerle bir sorunumuz yok. Bizim sorunumuz Ankara’yla. Kimse buradaki halktan korkmasın. Korkacaklarsa Kaddafi gibi, Mübarek gibi kendi zulümlerinden korksunlar. Biz kesinlikle burada çözüm buluncaya kadar oturma eylemimizi yapacağız . Kafamızı dahi kırsalar hiçbir şekilde cevap vermeyeceğiz. Buradan herkese sesleniyorum; taş yok, molotof yok, kavga yok. Burada en doğal hakkımızı kullanarak sonuna kadar oturma eylemi yapacağız” dedi.

Islah Haber & Haber Diyarbakır

Bir cevap yazın