310. hafta: Ne Kaddafi ne NATO! Söz sahibi Libya halkı!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 310.hafta basın açıklaması 26.03.2011 tarihinde, İzmit İnsan Hakları Parkı, Özgürlük Meydanında, SAAT 12.30’da yapıldı.Basın açıklamasını platform birleşenlerinden MAZLUMDER Kocaeli Şubesi yönetim kurulu üyesi Sezer Çorman yaptı.Açıklamadan önce destek vermek amacıyla Kocaeli ye gelen MAZLUMDER Şubeleri adına Aliye Özkul bir selamlama konuşması yaparak, Kocaeli de 310.haftadır devem eden eylemlerin, Türkiye için güzel bir örnek teşkil ettiğini ifade ederek, herkesin hakkı için, sivil bir mücadele içinde bulunmasının önemli olduğunu belirtti.Basın açıklamasının konusu haçlı saldırılarıyla Libya halkının katledilmesiydi.

BASIN AÇIKLAMASININ TAM METNİ:

Değerli katılımcılar ve basın mensupları;

Bilindiği üzere ,Tunus’ta başlayan ve mazlum Ortadoğu ve bazı Arabistan toprakları ile devam eden başkaldırı, yerini trajediye bırakarak devam etmektedir.Bu trajedi başta ABD ve Batı ülkelerinin dikkatini çekmiş ki, hızla Libya’ya saldırı kararı aldılar ve Libya halkının meşru şekilde karar vermesine imkan tanımadan, sivil halkı bombaların altına teslim ettiler..

Tarih bize çokça diktatörler tanıttı ve tanıtmaya devam ediyor.Sırtını ABD ve Batı’ya dayayan Saddamlar,Hüsnü Mübarekler,Zeynel Abidin Bin Ali’ler gördük..Sonlarının nasıl olduğunu da gördük.Bu örnekler Zalim Kaddafi’ nin gözünü açmış ki ; yıllardır sırt verdiği batılı ülkelerden destek bulamayacağını anladığı için, direniyor ve bu haliyle operasyonları meşru kılıyor, halkını kıyama sürüklüyor..

Yaptıkları, kuruluş amacı ile çelişen NATO ‘nun operasyon kararı, bir kez daha kendini sorgulamaya götürmüştür.Libya konusunda bu kadar hızlı operasyon kararı alan mekanizmalar ,Sırpların Boşnakları katlettiğinde, Saddam’ın Halepçe’ yi bombaladığında , Tutsi ve Hutu kabilelerinin birbirlerini doğradığında neredeydi, neden seyirci kaldı??!!Bu çifte standardı , neye bağlayalım? Zengin Petrol yataklarına mı , ülkelerin Ortadoğu ‘ da oluşuna mı?

Başta ABD ve Emperyalist Batılı ülkeler!! Yıllardır insancıl amaçlarla gidiyoruz dediğiniz toprakları, arkanızdan ne hale getirdiğinizi görüyoruz.İşte Afganistan, işte Pakistan, işte Irak..Sizin tek yaptığınız Müslüman kanı dökmek ve o toprakları, kendi kukla yönetiminizi getirerek elde etmektir.Savaşla ve soykırımla elde edemediğiniz ülkeleri, zalim diktatörleri bahane ederek elde etmeye çalışan siz emperyalist ülkeler, şimdi hangi senaryo peşindesiniz? Sırada hangi ülkeler var? Yemen mi, Bahreyn mi, Suriye mi , İran mı? Bu saydığımız ülkeler, Batılı ülkelerin bombaları yetmiyormuş gibi birde kendi yöneticileri tarafından kurşun yiyor, zulüm görüyor. Bugün kukla yöneticiler kendi halklarını katlediyor, yaşam hakkı tanımıyor. Dünya bu zulme ve çifte standarda ne kadar seyirci kalacak?

Ve Türkiye bu operasyonların neresinde? Bir zamanlar kendi toprağı olan Libya’ ya , bir bombada biz mi atacağız?Operasyonların durması için çabalayacağımız yerde, gemilerimizi,denizaltılarımızı ve savaş uçaklarımızı gönderiyoruz.Böylelikle kardeşlerimize bir kurşunda biz sıkıyoruz.

Ve katil İsrail, Ortadoğu’da ki bu karışıklığı fırsat bilerek, Gazze’ yi yeniden bombalıyor, sivil halkın kanını döküyor. Diktatörden farkı kalmayan İsrail, işgal ettiği toprakları genişletmek için bütün fırsatları kullanıyor.Ortadoğu işgalinin başlangıcı olan Filistin İşgali bitirilmeden, hiçbir ülke ve halk özgürlüğüne kavuşamayacaktır.

Son olarak buradan bu zulme seyirci kalmayacağımızı belirterek, Emperyalist ülkelerin komşularımızı aralarında pay etmelerine izin vermeyeceğimizi belirtiyoruz. Vahşetin , zulmün son bulması için, operasyonların derhal durması gerekmektedir.Daha fazla can kaybı olmadan bu ülkelerin kaderini , kendi halkları belirlemelidir.En temel insan hakkı olan yaşam hakkına saygı gösterilmesi gerekmektedir.

Katılımlarınız için hepinize teşekkür ederiz.

Mazlumder Kocaeli Şubesi adına ,

Yönetim Kurulu Üyesi

Sezer ÇORMAN

Bir cevap yazın