Pippa Bacca Kocaeli’de anıldı

Mazlumder Kocaeli Şubesi tarafından, Pippa Bacca’nın öldürüldüğü yıl başlatılan ve her yıl tekrar edilen ,bu yıl da Sivil İnisiyatif Platformu, Kocaeli Barosu, STK ların katılım ve desteği ile Pippa Bacca öldürüldüğü 2008 yılından sonra, öldürülüşün 3.yılında 4.kez anıldı.

İlk etkinlik öldürüldüğü yıl olan 2008 yılında, İzmit İnsan Hakları parkında, karanlıkları aydınlatmak adına, meşalelerle yapılmıştı. 2009 yılında da gece etkinliği olarak meşalelerle yapılan anma, 2010’da gündüz basın açıklaması şeklinde yapılıp, önümüzdeki yıllarda, daha büyük etkinlik ve panel şeklinde yapılması kararı alınmıştı.

Tecavüz edilerek, öldürüşünün 3. yılında Pippa Bacca Leyla Atakan salonunda yapılan bir panel ve programla anıldı.Yöneticiliğini Mustafa Küpçünün yaptığı panelde, ilk konuşmayı organizasyonu düzenleyenlerden, MAZLUMDER Kocaeli Şubesi başkanı Selahattin Mengül yaptı.Ardından, Sivil İnisiyatif Platformu başkanı Numan Gülşah ve Kocaeli Barosu başkanı Av.Taner Solak selamlama konuşmaları yapıp, salona gelen davetlilere “hoş geldiniz” dediler.

Program, Pippa Bacca’yı ve geçmiş yıllardaki anma etkinliklerini anlatan bir sinevizyon gösterisi ile başladı.Sanatçı Cananosman Aran , Pippa Baca için bestelediği parçayı, sazıyla seslendirerek okudu.Müzik dinletisinden önce kısa bir açıklama yapan sanatçı, “artık biz onu kendimizden biri olarak görüyoruz, kadına şiddete karşı tepkinin bir sembolü haline getirdik ve ona Pippa Bacca değil, Pippa bacı diyoruz” dedi.

Daha sonra panele geçildi.Panelistlerden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Kocaeli Şb. başkanı Gülşen Müstecaplıoğlu, başka bir toplantıda olduğundan panele katılamadı, Mustafa Küpçü, “onun adına da ben katkı sunmaya çalışacağım “dedi.

İlk sözü alan Şevkat Kapısı Derneği genel bşk. Yrd. Reyhan Balcı, toplumumuzda , kadına uygulanan şiddet, tecavüz, taciz vakalarından bahsedip, Şefkat–der bünyesindeki kadın sığınma evlerinin barınan kadınların durumlarını anlatıp, “sığınma evleri, sadece devletin bünyesinde olmamalı, tüm STK lar buna sahip çıkmalı” dedi.Kadının günümüzde hala şiddete, tecavüze, cinayete kurban gittiğini anlatan Balcı, “kadın ne yazık ki ülkemizde ,adına genelev denilen, devletin izin verildiği ve vergi aldığı yerlerde, bir mal gibi, bir hayvan gibi para karşılığı satılmakta ve bu insanlık dışı uygulama devletin koruması altında yürütülmekte, bunu anlayabilmek mümkün değildir” dedi.

MAZLUMDER Kocaeli Şubesi adına konuşan Medine Küçük, toplumda kadınlar üzerinde bir korku duvarı yaratıldığını anlatarak, erkek egemen anlayışın sürekli kadınları suçlu gösterme üzerine yapılandığını söyledi.

Kocaeli Barosu adına konuşan Av.Selda İlgöz, mevzuatta kadınlar aleyhine olan durumları anlatarak, “eskiye nazaran bazı iyileşmeler olsa da, bu yeterli değildir” dedi.

Panel yöneticisi Mustafa Küpçü’nün renkli sunuşu, panele ayrı bir güzellik kattı ve dinleyiciler tarafından takdirle karşılandı.Küpçü “değişik kesimlerin bir araya gelerek böyle bir panel düzenlemesinin, sevindirici ve toplumsal barış açısından umut verici olduğunu “söyledi.Daha sonra toplantı, soru cevap kısmıyla son buldu.

Bir cevap yazın