Hiçbir siyasi parti başörtülü kadın aday istemiyor, neden?

Geçenlerde Anayasa Profesörü Serap Yazıcı bütün partilere “başörtülü kadın milletvekili adayı gösterin” çağrısı yaptı. Bu adaylığın “göstermelik” olmaması, yeni bir Merve Kavakçı olayının yaşanmaması gerektiğini düşündüğünü, yaşanmamasını ümit ettiğini çünkü o günden bugüne Türkiye’nin liberalleşme ve demokratikleşme düzleminde zihinsel olarak çok mesafe kat ettiğini, söyledi.

Bu seçimde de çok iddialı olan AK Parti ne yazık ki bu konudaki suskunluğunu koruyor. Çağrıya olumlu tepki vermesi beklenen siyasi partiler içerisinde en başta yer alması gereken AK Parti olmalı diye düşünüyorum.

Ne var ki aylar önce partinin yetkili isimlerinden Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik’in “gündemimizde böyle bir konu yok” dediğini hatırlayınca umutsuzluğa kapılıyorum. Kaldı ki Sayın Başbakan da kadın milletvekili sayısını artıracağız derken bile başörtülü kadınların milletvekili adaylığı konusunda tek kelime etmedi.

AK Parti bu konuyu gündemine almak istemiyor gibi görünüyor. Ancak Sayın Serap Yazıcı’dan önce başörtülü milletvekili adayı konusunu gündeme getiren yine bir AK Partili. Hem partinin kurucularından hem kadın hem de başörtülü olan Sayın Fatma Bostan Ünsal geçen yıl konuyu AK Parti’nin Kızılcahamam Kampı’nda dile getirdi. Partisine, başörtülülerin Meclis’e girmesi yönünde adım atılması çağrısı yapan Sayın Ünsal, “Ya başörtülü aday gösterin ya da ben bağımsız aday olacağım” dedi.

Çağrıyı cevapsız bırakan AK Parti bu meselede adım atmayı bir başka bahara bırakmış gibi görünüyor. Partililerin beklentisi ise yeni dönemde yeni Anayasa ile bu sorunun çözüleceği yönünde. Oysa sorunun çözümünün yeni bir anayasa ile nasıl bir ilgisinin olduğunu anlayabilmiş değilim. Birçok alandaki başörtüsü yasağının yasalardan kaynaklanan hukuki bir durum olmadığını, temel hak ve özgürlüklere açıkça aykırı bir biçimde dayatılan fiili bir durum olduğunu düşünüyorum.

Bu fili durumun devam etmesi bir şekilde bütün siyasi partilerin işine mi geliyor yoksa. Hiçbir siyasi parti başörtülü kadın aday istemiyor, neden? Sorunu çok iyi bir istismar malzemesi olarak mı görüyorlar. Türkiye Büyük Millet Meclisi, millet iradesinin en iyi ve en geniş şekilde tecelli ettiği yer değil mi, biz yanlış mı biliyoruz yoksa.

Unutmayalım ki, millet iradesinin tam olarak temsil edilmediği, eksik yansıdığı bir Meclis’ten çıkacak olan yeni bir anayasa, ne kadar yeni olursa olsun eksik olacaktır.

Teodora Doni, Yeni Şafak

 

 

 

Bir cevap yazın