Şahin Alpay’dan nükleer konusunda Erdoğan’a uyarı

Zaman yazarı Şahin Alpay, Akkuyu’da yapılması planlanan nükleer santral konusunda bir yazı daha yazarak Başbakan Erdoğan’a “Sadece nükleer enerji lobicilerini değil, nükleer enerjinin risklerini bilenleri de dinleyin, çevreci hareketin söylediklerine (onları “çevreci tipler” diye aşağılamadan) kulak verin.

Unutmayın ki, her şeyde amaç “insanlığın saadeti, refahı ve mutluluğu” olduğuna göre, nükleer enerji konusu sadece teknik değil, ahlaki bir sorundur da. Bakın Japonya Başbakanı gözleri yaşlı, halkından özür diliyor… “Benden sonra tufan” demeyin, hiçbir Türkiye başbakanının onun düştüğü duruma düşmesine gidebilecek yolu açmayın.” uyarısı yaptı.

MUTFAK TÜPÜ, TELEVİZYON İLE KIYAS GÖTÜRMEZ!

Şahin Alpay, nükleer enerjinin tehlikeleri konusunda ise şunları söyledi: “Nükleer santralların arzettiği riskler, asla iddia ettiğiniz gibi, mutfaktaki tüp gazın, bilgisayar kullanmanın, televizyon izlemenin arzettiği risklere benzemez. Otomobil kazasına, uçak düşmesine de hiç benzemez.

İnsan bunları sizin ağzınızdan duyduğuna üzülüyor. Çünkü Türkiye Başbakanının ya nükleer enerjinin sorunları hakkında hiçbir bilgisi olmadığı ya da bunlara bilerek göz yumduğu izlenimi doğuyor.

Sayın Başbakan, hiçbir yatırım, hele bizim gibi bir deprem ülkesinde, nükleer enerji santralı kurmak kadar riskli değildir. Fukuşima santralında meydana gelen kazanın Japonya’nın başına açtığı faciaya bir bakın. Olmaz denen kaza yine oldu. Santral kontrolden çıktı.

Çevreye yayılan radyasyon giderek yükseliyor. Milyonlarca insan giderek daha uzaklara taşınıyor. Radyasyon Pasifik’e bulaştı, Tokyo’nun musluk suyuna kadar uzandı. Hemen değil ama yıllar içinde binlerce, on binlerce insan aşırı dozda radyasyona maruz kaldıkları için kanser ve benzer hastalıklardan ölecek.”

Bir cevap yazın