Başörtüsü yasağı suçtur!

MAZLUMDER Ankara Şube Başkanı Üstün BOL, 27 Mart günü gerçekleştirilen YGS (Yüksek Öğretime Geçiş) sınavında bazı il ve ilçelerde yaşanan başörtüsü yasağına ilişkin aşağıdaki basın açıklamasını yapmıştır.

27 Mart günü gerçekleştirilen YGS (Yüksek Öğretime Geçiş) sınavında Ankara Batıkent, Mamak ve Keçiören ilçelerinde kimi okullarda kız öğrencilerin başörtülerini çıkarmaya zorlandığı ve /veya başörtüsünü çıkarmasa dahi psikolojik baskı altına alındığı bilinmektedir.

Anayasa ve yasalarda herhangi bir engel bulunmamasına ve bununla birlikte sınav kitapçığında “başı açık olma” şartı aranmamasına rağmen, kimi görevlilerin ideolojik fantezilerinden dolayı “başörtüsü yasağı” ihdas etmesi anayasa ve yasalar önünde suçtur.

Anayasa’nın 137. Maddesinde “Kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, tüzük, kanun veya Anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez ve bu aykırılığı o emri verene bildirir…

Konusu suç teşkil eden emir, hiçbir suretle yerine getirilmez; yerine getiren kimse sorumluluktan kurtulamaz.” Denilmektedir.

Bu sebeple YGS sınavında başörtüsü nedeniyle sorun yaşayan ve/veya başını açmak zorunda bırakılan öğrencilerin Yüksek Öğretim Kurulu’na (YÖK) ve Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi’ne (ÖSYM) yazılı olarak başvurmaları, yasak ihdas eden okul sorumluları ve salon görevlileri hakkında inceleme başlatılarak sonucunun yazılı olarak taraflarına iletilmesine istemeleri gerekmektedir.

Ayrıntılı bilgi için 0 312 418 10 46 numaralı telefondan Mazlumder hukukçularına erişilebilecektir.

Üstün BOL

Mazlumder Ankara Şube Başkanı


Bir cevap yazın