Türkiye’de açılmamış açılmamış 117 toplu mezar var

Türkiye’deki tToplu mezarlar konusunda tek çalışma olan, İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) ‘Toplu Mezar Tespit Raporu’ na göre açılmayı bekleyen 117 toplu mezar daha var. Ve bu mezarlarda gömülü olduğu sanılan 1.743 insan…

İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, kendilerine gelen ihbarlara göre araştırılan ve tanıklıklarla desteklenen bu sayıların ‘neredeyse kesinleşmiş’ olduğunu belirtiyor.

Türkdoğan, “Özellikle Ergenekon sürecinden sonra kayıpların akıbeti konusunda çalışma başlatılınca şubelere de başvurular gelmeye başladı” diyor.

Türkdoğan, mezarların yeterli hazırlık yapılmadan ve hukuki prosedürler işletilmeden açılmasını istemediklerini belirterek çalışmaların 1996’dan beri sürdüğü Bosna’daki deneyimi örnek almak gerektiğini söylüyor ve ekliyor: “Ne yazık ki hükümet henüz irade beyanında bulunmadı.”

‘Bosna örnek alınmalı’

Toplu mezar utancı Şeyh Sait isyanına kadar uzanıyor. Bingöl’ün Genç ilçesinde 1920’lerde yaşandığı tahmin edilen olayda iddiaya göre yaşlı, kadın, erkek, genç ve çocuk 84 kişi, bir eve konularak yakılıyor. Türkdoğan, İHD’ye başvuran bir kişinin bu olaydan sağ olarak kurtulan amcasının ifadelerinden yola çıkarak bu ihbarı yaptığını belirtiyor. İhbarın 10 gün önce geldiğini belirten Türkdoğan, bu olayı yerinde araştıracaklarını kaydediyor.

Radikal

Bir cevap yazın