EGE ÜNİ’DE HEM YASAK HEM FİŞLEME

Ege Üniversitesi’nde, başörtülü öğrencilerin koridorda bile dolaşması engelleniyor.

Bazı öğretim üyeleri ve asistanlar tarafından, başörtülerini çıkararak derse giren kız öğrencilerin fotoğraflarının çekilerek fişlendiği, ayrıca sözlü tacize uğradığı öne sürülüyor. Bu duruma itiraz edenlere ise zorla tutanak tutturulup imzalatıldığı belirtiliyor. Bununla da yetinilmeyerek bina girişine, dekanlık onaylı, “Öğrenciler fakültemiz binalarına türban ile giremeyeceklerdir.” yazılı bir duyuru asıldı.

Fişleme ve taciz iddialarının odağındaki yer, Fen Fakültesi Astronomi veUzayBilimleri Bölümü Astrofizik Ana Bilim Dalı. Buradaki başörtülü öğrenciler, göz hapsinde tutulduklarını ve hocalara yaranmak isteyen bazı asistanlar tarafından psikolojik baskı altına alındıklarını ifade ediyor.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Evren de yaşananları doğrulayarak, rektörlük ve dekanlığın bilgisi dahilinde hareket ettiklerini söylüyor. Dekanlık yetkilileri ise, “Bilgimiz yok. Böyle bir şeye izin vermeyiz.” şeklinde açıklama yapıyor.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen bazı öğrenciler, Astrofizik Ana Bilim Dalı’nda görevli öğretim üyeleri R.P. ve Z.T. ile Araştırma Görevlisi O.Ö.’nün, kendilerine baskı uyguladığını ileri sürdü. İddialar hakkında konuşmayacaklarını açıklayan öğretim üyeleri, konunun muhatabının bölüm başkanlığı olduğunu söyledi.

Bölüm Başkanı Evren ise, “Türbanlı öğrencilerin içeriye girmesi önceden beri yasak. Kapılarda bu yazılar yazıyor. Öğrenciler, bunlara rağmen içeri girmeye çalışıyor. Arkadaşımız veya öğretim üyelerimiz bu durumdan huzursuz. Üst yönetimlerle konuştuğumuzda, ‘O öğrencileri bir tutanak tutup bildirirseniz biz de gerekli işlemleri yaparız.’ diyorlar. Yapılan işlemler bunlar, başka bir şey değil.” dedi.

Bu tür işlerin öğretim üyelerinin görevi olup olmadığı sorusuna karşılık da, “Bizden bir kanıt istiyorlar, onun için yapılıyor. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığı zaman öğretim üyelerinin sorumluluğundadır deniyor. O zaman öğretim üyeleri de gerekeni yapmak zorunda kalıyor. Bizden ziyade üst yönetimlerimizin sorunu, onların dediklerini yapıyoruz. Ben dekanlığımıza sordum, dekanlık da rektörlüğe sormuştur.” şeklinde konuştu.

EÜ Fen Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nadide Kazancı ise iddiaları reddederek şunları söyledi: “Böyle bir şey söz konusu değil. Rektörlük adına konuşmuyorum ama dekanlık olarak biz kendilerine böyle bir şey söylemedik. Hiç böyle bir şey mümkün müdür ki bir öğrencinin fotoğrafını çekin de bana gönderin diyeyim? Söz konusu bile olamaz. Ben söylemedim, rektörlüğümüz de böyle bir istekte bulunmadı.”

One thought on “EGE ÜNİ’DE HEM YASAK HEM FİŞLEME

  • insanların özgür olması bu kadarmı zor.müslümanın örtüsüne düşmanlık eden hem dünyada hemde ölürken pişman olacak

Bir cevap yazın