Ahmet Altan’dan Ergenekon davası uyarısı

Ahmet Altan, Taraf’taki “Bir savcı” başlıklı köşe yazısında Zekeriya Öz’ün Ergenekon davasından alınmasıyla ilgili Ankara’da dolaşan iddiaları yazdı. Altan, görevden almayla ilgili şüpheleri dile getirirken “Görünürde terfi ettirildi ama herkes asıl amacın onun Ergenekon davasından çekilmesi olduğunu görüyor. Bu davayı olgunlaştıran polis şefinin ardından, savcı da gitti. Olanların Ahmet Şık operasyonuyla ve henüz basılmamış bir kitabın yasaklanmasıyla ilgili olduğunu tahmin edebiliyor herkes. Burada bilemediğimiz, gerçekten Savcı Öz’ün “hata” yaptığını ya da yorulduğunu düşündükleri için mi onu oradan aldılar yoksa artık bir şekilde Ergenekon davasının üstünü örtmek istiyorlar da “Şık olayını” bahane olarak mı kullandılar sorusunun cevabı.” diye yazdı.

Ergenekon’un üstü kapatılır mı?

Altan’ın yazısında ifade ettiği ve tedirginlik uyandıran senaryolar ise şöyle: ” Çoğu insanın aklında aynı kuşku dolaşıyor, Savcı Öz’ün görevden alınması İkinci bir Şemdinli vakası mı? Doğrusu şu anda bunun cevabını, en azından ben bilmiyorum.

Gerek yurt içinden gerekse yurtdışından “kitap yasaklatmaya” gelen tepkilerden çok rahatsız olan AKP’nin seçime böyle bir “yükle” girmemek için Öz’den vazgeçtiğini söyleyenler var. AKP’nin, bu işin üstünü örteceği, seçimlerden sonra çıkacak bir afla Silivri’nin boşaltılacağı söylentileri de dolaşıyor.

AKP’nin devletle ve orduyla daha barışık ve daha huzurlu bir ilişki istediği için bu tür soruşturmaları yavaş yavaş kenara iteceğini iddia edenlere de rastlanıyor.”

Süreç zaafa uğramaz

Ali Bayramoğlu ise köşesinde bu iddialara ilişkin “Adı Ergenekon soruşturması ile özdeş hale gelen Zekeriya Öz’ün görev yerinin değiştirilmesi, Ergenekon ve türevi davaların “hukuk rayı” üzerine oturtulması arayışıdır. Bu arayış ve son gelişmeler hiçbir şekilde Ergenekon sürecini zaafa uğratmaz, tersine bu süreci kuvvetlendirir.” görüşünü savunuyor.

Kişilerin ve cesaretin rolü önemli olmakla birlikte, Ergenekon süreci bir kişinin, bir grubun, bir ekibin götürdüğü bir iş değildir.

Bayramoğlu, “Ergenekon, “yeni bir adli refleks”in ve “sıkı bir siyasi irade”nin 2008’den bu güne getirdiği bir temizlik sürecidir. Bu temizlik süreci hem asker-sivil dengelerini kökten değiştirme, hem siyasi iktidarın devlet içindeki hareket alanını ciddi biçimde genişletme işlevini yerine getirmektedir.

İş sanıldığından çok daha ciddidir, bu nedenle “Ergenekon süreci hukuk rayına oturmaz zaten hep hukuk dışıydı” diyenleri de, “Savcı gitti iş bitti” diyenleri de bir kalemde geçmek gerekir.” diye yazıyor.

Platform Haber


Bir cevap yazın