Kocaeli 311. hafta: 275 kadın vekil de olsun başörtülü vekiller de!

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri Platformu 311.hafta basın açıklaması, 2 Nisan 2011 Cumartesi günü saat 12.30’da İzmit İnsan Hakları Parkı, Özgürlük Meydanında yapıldı. Basın açıklamasını Platform birleşenlerinden, MAZLUMDER Kocaeli Şubesi gönüllüsü Amine ÖNDER yaptı.basın açıklamasının konusu, kadınların adaletli oranda meclise giremeyişi ve başörtülü kadınların Türkiye’deki nüfus oranına uygun bir sayıyla mecliste yer alamayışıydı.

BASIN AÇIKLMASININ TAM METNİ:

Değerli halkımız ve basın mensupları, 310.hafta basın açıklamamıza hoş geldiniz.Bu hafta erkek egemen toplum tarafından geri plana atılmış, varlığıyla yokluğu fark edilmeyen, adı olmayan, kadınımızın ve özellikle başörtülü kadınımızın durumuyla ilgili ezber bozan bir basın açıklaması yapacağız, sesiz çoğunluğun sesi olacağız.

Seçimlere çok az zaman kaldı, toplumun her kesiminin eşit ve adaletli temsili için, 550 milletvekilliğinin 275 tanesi, oy oranına göre kadın olmalıdır.Kadınlarımızın en az % 60’ı başörtülüdür.Bu 275 kadın milletvekilinin, % 60’a oranlı olarak, 165 tanesi de, başörtülü kadın olmalıdır.Fakat görünen o ki, her kesimden ve renkten partide, kadının ve başörtülü kadının adı yoktur.Sanırız kadını, saçı uzun aklı kısa görüyorlar ki, başı açık da olsa kapalı da olsa, bu siyaset işlerine, aklının ermeyeceği düşünülerek, nüfustaki oy oranına uygun şekilde, kadınları seçilebilecek yerlerden aday gösterilmiyor.

Bu ülkenin başörtülü kadınları olarak partilerimize soruyoruz?, neden bizleri nüfustaki kadın ve başörtülü kadın sayısına orantılı olarak, seçilebileceğimiz yerlerden aday göstermiyorsunuz. Biz sizlerin sadece oy atma makinesi miyiz, bizimde mecliste temsil edilip, içinde bulunduğumuz kesimlerin problemlerini dile getirmemize neden yardımcı olmuyorsunuz?.Biz sadece sizin saltanatınızın, tahtınızın basamakları mıyız?

Yoksa başımızdaki örtülerden dolayı bizlerden utanıyor musunuz?. Bizlerin yeri, sizlerin gözünüzde ,ancak mecliste, başörtüsüyle yerleri silme işine bakan, temizlikçi kadın, bulaşık yıkayan,çay getiren hizmetçi kadın mı?, bizleri sadece bu işlere mi layık görüyorsunuz?.Zekamızın milletvekilliği yapmaya yetmeyeceğini mi?, düşünüyorsunuz.Bazı engelli, aileleri, engelli yakınlarından utanır ve onları toplum içine çıkartmaz ya, yoka bizlerden utandığınız için mi ?, bizleri toplum içine çıkartmak istemiyor ve seçilebilecek yerlerden milletvekili adayı göstermiyorsunuz.

Bizlerden utanan veya bizleri başörtüsüyle mecliste görmek istemeyen sizlere sesleniyoruz. Bizlerden hiç utanmayın veya başımızı açmamızı beklemeyin.Bizler başörtü takarak kötü bir şey yapmıyoruz, Alemlerin Rabbi olan Allaha boyun eğdiğimiz için başımızı örtüyoruz, siz bundan utansanız da !, biz utanmıyoruz, böyle yaşayacağız, böyle öleceğiz ve Allahın huzuruna böyle çıkacağız.Milletvekili olmak için başımı açarım diyen, bazı şaşkınlar çıksa da, onlar, Allaha değil, minik azınlığa kul olsa da, biz ancak Alemlerin rabbi olan Allaha boyun eğeriz.

Sizlere sesleniyoruz, biz değişmeyeceğiz, değişmesi gereken birileri varsa oda sizlersiniz.Bizim başımızdaki örtü, cepheye silah taşıyan, Nene Hatunların, kara Fatmaların örtüsüdür.Bizlerin örtüsünü asker cenazelerinde çokça görürsünüz, işte o anaların örtüsüdür.Görünen o ki bizleri kullanmaya varsınız, bizlerin yetiştirdiği çocukları vatan savunmasında kullanmaya varsınız, fakat toplum içinde bizlerin layık olduğumuz yere getirmeye yoksunuz.

Merve Kavakçı meclise başörtüsüyle girdiğinde, bir adam bağırıyordu, “şu kadına haddini bildirin”.Siz de bu ülkenin halkı olan başörtülü kadına, bu emir doğrultusunda, minik azınlığın, oligarşinin istekleri doğrultusunda çok iyi haddimizi bildirdiniz.”Sen başörtülüsün, milletvekili olamazsın, senin aklın böyle işlere ermez, olduğun yerde kal, sizleri aday gösteremeyiz” dediniz.Boyumuzun ölçüsünü aldık, teşekkür ederiz.Bazılarınızsa şov yapıp 1-2 başörtülü adayı seçilmeyeceği yerlerden gösterecek, bizimde aklımız ermiyor ya, bunu yutacağız.165 başörtülü milletvekili adayının seçilebilecek yerlerden gösterilme isteği, gayet adaletli bir istektir.Fakat bu gerçekleşemese dahi en azından mecliste 15-20 başörtülü vekil olması gerektiğini, seçilebilecek yerlerden aday gösterilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Seçimlere az zaman kaldı, yarın tüm partiler, gelip bizden oy isteyeceksiniz. Utanmadan, ne yüzle karşımıza çıkıp oy isteyeceksiniz?. Sizler, başörtülü kadınlardan niçin oy istemeye geliyorsunuz?, bizlere haddimizin bildirilmesini kimler söylediyse !, hani sizin “emredersin”, dedikleriniz, bu emir doğrultusunda bize haddimizi bildirdiğiniz kişiler var ya!, gidin siz oyu, onlardan isteyin.Başörtülü vekil yoksa sizlere oy da yok.Siz de haddinizi bilin.Bilmiyorsanız bildirmekte bizim boynumuzun borcu olsun.

Biz olan bitenin çok iyi farkındayız.Bu adaletsizlik ve başörtülü kadını görmezden gelmek, yok saymak ve ayrımcılık insan hakları ihlalidir.İnançlı insanlar adaletli olmak mecburiyetindedir, tüm inançlı insanlara ve inançlı olmasa da, insani duygularla, insan haklarını savunanlara sesleniyoruz.Bundan sonra, bu ayrımcılığa susmayacağız.Sizleri de, ülkemizin kadınına, bu ayrımcılığı reva görenlere, haddini bildirmeye, bizlere destek olmaya, her ortamda bu konuyu gündeme taşımaya davet ediyoruz. Bizleri yok sayanlar, bizden oy istemeyin, sizler oyu, başörtülü kadına, 2.sınıflığı, temizlikçiliği reva görenlerden, emir aldıklarınızdan isteyin.Kendilerini seçen insanların haklarını savunamayacak olanlar, o makamları işgal etmesin.Haksızlığa uğrayanların, haklarını savunacak kadar cesur olmayanlar, minik bir azınlığın tahakkümünde, iktidarsız bir iktidarı süremeye mahkum olurlar.Katıldığınız için hepinize teşekkür ederiz.

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKKÜLLERİ PLATFORMU

Bir cevap yazın