“YGS’ye girerken zorla başörtüm çıkartıldı”

Manisa’nın Salihli ilçesinde 27 Mart 2011 günü girdiği YGS’de başörtüsü zorla çıkartılan öğrenci, şikâyetçi oldu.

Hasret Öksüz, görevliler tarafından zorla başının açtırılıp pardesüsünün çıkarılması üzerine kaymakamlık, cumhuriyet başsavcılığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve ÖSYM Salihli Temsilciliği’ne dilekçe vererek suç duyurusunda bulundu.

Aynı zamanda okul birincisi olan Öksüz, başına gelenleri şöyle anlattı: “Salihli İmam Hatip Lisesi 12/A sınıfı öğrencisiyim.YGS’ye katılmak üzere Sekine Evren İlköğretim Okulu’na gittim. Arka taraftaydım, bana sıra gelince eşarbımı ve pardesümü çıkarmam gerektiğini, yoksa sınavın geçersiz olacağını beyan ettiler. Görevliye bir yasak olmadığını s öylediğim halde kabul etmedi. Ne yapacağımı şaşırdım, psikolojim bozuldu, gözya şlarımı tutamadım.

Normal denemelerde sınav süresi bitmeden çıkarken bu defa soruları yetiştiremedim, çünkü kafamı toparlayamadım. Benim geleceğimin söz konusu olduğu sınavda böyle bir durumla karşılaşmaktan çok rahatsız olduğum için ilgili yerlere şikayet dilekçesi verdim.” Kendisi gibi mağdur edine başka öğrenciler de olduğunu belirten Öksüz, “Mağduriyetimizin giderilmesini ve geleceğimizle oynayan okul görevlilerinin soruşturulmasını istiyorum.” şeklinde konuştu.

Hasret Öksüz ile beraber Salihli Anadolu Öğretmen Lisesi’nden öğrencinin de görevliler hakkı nda şikayet dilekçesi verdiği bildirildi. Konu hakkında görüşü sorulan Salihli Kaymakamı Mesut Yıldırım ise, “Öğrencilerin şikayet dilekçesi bana ulaştı. Ben de suç unsuru olup olmadığını öğrenmek üzere ÖSYM İlçe Başkanlığı’na sevk ettim. Suç unsuru bulunursa, görevliler hakkında soruşturma başlatacağım. Yazının cevabını bekliyorum.” dedi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın