162. Eylem: Kürt sorununda şiddet dili terk edilsin!

Üniversitelerde başörtüsü yasağı resmen sona ermiş olmasına rağmen YGS sınavıyla beraber bazı yasakçı zihniyet sahibi kişilerin bu yasağı sürdürme çabalarının devam ettirmelerini, VAHÖP Platformu yaptığı bir basın açılamasıyla kınadı.

Geçtiğimiz günlerde yapılan YGS’ de başta Ankara Batıkent Lisesi olmak üzere bazı merkezlerde başörtülü öğrenciler mağdur edilmişti. Bazı üniversite yönetimleri ise yasakçı tavırlarını halen devam ettirme ısrarından vazgeçmemiş, başörtülü öğrencilere baskı yapmayı sürdürmektedir.

Başörtüsünü Yasaklamak Bir İnsan Hakkı İhlalidir

Yapılan bu haksızlıklar ve hukuk dışı uygulamalar karşısında Van Hak ve Özgürlükler Platformu 162. kez bu insan hakları ihlallerinin sona erdirilmesi için ilgililere çağrıda bulundu. Platform adına açıklamada bulunan TOÇ BİR-SEN Van Şube Başkanı Fevzi Altuner “Başörtüsü bir insan hakkıdır ve başörtüsünü yasaklamak bir insan hakkı ihlalidir” diyerek bu hukuk dışı davranışların ve İnsan hakkı ihlallerinin cezasız kalmaması gerektiğini dile getirdi. Altuner Konuşmasına şöyle devam etti. ” Aynı şekilde kamuda görev yapan başörtülü kadınlara yönelik müdahaleler son bulmalı “kamusal alan” dayatmasından vazgeçilmelidir. Bu amaçla millet egemenliğinin sembolü olan TBMM’ de başörtülü kadın milletvekilleri de bulunmalıdır. Yasağın tarihin çöp sepetine atılması için başörtülülerin TBMM’de temsiline zemin hazırlanmalıdır”.

Sorunun Çözümü İçin Şiddet Dili Terk Edilmeli

Yıllardır Kürt kimliğinin inkar ve asimilasyonu zemininde bir siyaset yürütülmüştür. Bu zeminin ise kaymakta olduğu aşikardır, Uyarısında bulunan Altuner, “Bu nedenle başta ana dilde eğitim olmak üzere eşit kardeşlik hukukunun gerektirdiği bütün düzenlemeler acilen yapılmalıdır. Türkçe dışındaki dillerin öğretimi seçmeli ders olarak Devlet eliyle başlatılmalıdır. Kürt sorunu bir insan hakkı sorunudur. Sorunun çözümü için şiddet dili terk edilmeli, daha yoğun diyalog ve daha çok insan haklarıyla çözüme kavuşturulmalıdır” dedi.

Bu Tablo Devlet İle Millet Arasında Güvensizliğe Yol Açmıştır

Yakın tarihimiz insan hakları ihlalleriyle doludur. İhlaller kimi zaman yaşama hakkına kast etmiş ve binlerce vatandaşımız faili meçhul cinayetlere kurban edilmiştir denildiği açıklamada “Bu tablo devlet ile millet arasında güvensizliğe yol açmıştır. Yakınlarını kaybeden binlerce aile hiç olmazsa yakınlarının akibetini ve mezarını bilmek arzusu ile yanıp tutuşmaktadır. Günümüz teknolojisiyle en girift cinayetleri bile açığa çıkaran Emniyet mensuplarının faili meçhulleri de ortaya çıkarabileceği kanaati hasıl olmuştur. VAHÖP olarak yakın tarihimizin bütün kirli ilişkilerini, faili meçhulleri ortaya çıkaracak bir komisyon kurulmasını ve Devletin bu ayıptan kurtarılmasını beklemekteyiz” çağrısı yinelendi.

Masum İnsanların Nasıl Katledildiğini Seyretmekteyiz

Altuner Açıklamada devamla Batılı sözde insan hakları savunucusu ABD ve işbirlikçilerinin Irak ve Afganistan’da olduğu gibi Libya’da da insan hakları ve demokrasi bahanesiyle masum insanları nasıl katletmekte olduğunu seyretmekteyiz. Gerçek şu ki, ABD ve işbirlikçileri yeryüzündekilerden ziyade yer altındaki zenginliklerle ilgilenmektedirler. Vatandaşlarının tahliyesi bakımından takdire şayan bir politika izleyen Türkiye, Batılıların emperyalist emellerine alet olmamalı ve Libya’nın işgalini önlemelidir dedi.

İslam Birleşmiş Milletleri Ve İslam Barış Gücü Oluşturulmalı

Batılı ülkelerin sömürgeci ve emperyalist tutumları İslam Birleşmiş Milletleri ve İslam Barış Gücü gibi oluşumlara ne kadar ihtiyacımız olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur diyen Altuner, ” Bir süredir Türkiye-İran sınırında işlenen cinayetler bölgemiz halkını tedirgin etmektedir. Tamamına yakını silahsız olan maktüllerin ticaret amacıyla İran’a gitmek istedikleri aşikardır. Onun içindir ki, pek çok vatandaşımıza istihdam imkanı sağlayacak olan Kapıköy sınır kapısı bir an önce açılmalı ve İran makamlarıyla işbirliği yapılarak failler bulunmalı ve mağdur ailelerin maddi ve manevi zararlarının tazmini sağlanmalıdır” denildi. (Fikret Özkan – İLKHA)

Bir cevap yazın