ANADİLE VE BAŞÖRTÜSÜNE ÖZGÜRLÜK YÜRÜYÜŞÜ

Üniversitelere Özgürlük İstiyoruz İnisiyatifi, İstiklal Caddesi’nde düzenlediği yürüyüşte, anadilde eğitime ve başörtüsüne özgürlük istedi.

İnisiyatif üyeleri, Taksim Tramvay durağında toplandı.”Başörtüsüne özgürlük”, “Analdile özgürlük”, “YÖK; polis, mobese edi bese”, “Okulda, sırada başörtüme dokunma”, “Kimliğimden, bedenimden, başörtümden elini çek”, “Yaşasın sivil itaatsizlik” şeklinde sloganlarıyla İstiklal Caddesi’nde yürüyüşe geçti.

Taksim Tünel’de Bıra Dengtaf, Zişan Tokaç ise Türkçe açıklamalar yaptı. Açıklamalarda “Elleri başörtümüzde, gözleri renklerimizde, kulakları hangi dilde konuştuğumuzda dikkat kesilmiş, bizi izliyorlar. Uygulanan bu yasaklar bizleri özgürce yaşamaktan alıkoyuyor” denildi.

“Başörtüsünün nefret nesnesi haline” getirildiğini belirtilen konuşmalarda, “Endişe ettiğiniz nedir?” diye soruldu. “Kürtler Kürtçe konuşur” diyen İnisiyatif üyeleri, sivil itaatsizlik yaparak haklarını arayan Kürt hareketine de dayanışma mesajlarını iletti.

Devletin artık Kürt halkının yakasından elini çekmesi istenen konuşmalarda “Bu devlet mahkemeleri, bu hükümetin başbakanı, meclis başkanı, ‘tek dil, tek devlet, tek millet’ diyerek, tekleştirmekten vazgeçsin” denildi. İnisiyatif bileşenleri,”Anadil bir sabır konusu değil, anadil, ana haktır” dedi.

Üniversitelere Özgürlük İstiyoruz İnisatifi bileşenleri, başörtüsüne ve anadilde özgürlük sağlanan kadar mücadele edeceklerini kaydetti.

Time Türk

Bir cevap yazın