HÜKÜMET SAMİMİ DEĞİL!

Türkiye’nin kanayan yarası başörtüsü sorunu verilen bütün sözlere rağmen tutulmayıp sürekli erteleniyor. YGS ‘de yaşanan başörtüsü sorunundan sonra ne Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ne de hiçbir hükümet yetkilisi bu yaşanan hukuksuzluk ve zulümle ilgili bir açıklama yapmadı.

“Son YGS sınavında yaşanan başörtüsü zulmü hükümetin yaptırım gücünü kullanmaktan uzak durmaya çalışması bu art niyetli insanlara güç vermektedir” diyen İkra-Der Genel Başkanı Av. Abdulgani Orhan, “Bu anlamda hükümetin samimi olmamasının vermiş olduğu bilinçle art niyetli insanların önünün açılması diye yorumlayabiliriz. Çünkü çıkarılan yasada başörtülü ya da başörtüsüz diye bir ibare yok. Doğal olarak sınavlara başörtülü bir şekilde girmenin önünde bir engel görünmüyor. Ama art niyetli olan ve başörtüsünü kendisine karşı bir silah olarak gören ve bu anlamda da devletin çeşitli kurumlarında özellikle eğitim ve sağlık alanında çalışanların da bu boşluklardan yararlanarak insanları mağdur ettikleri oluyor. Bu sadece YGS’de yaşanmadı son olarak Bolu’da bir bayan doktor başörtüsüyle işine devam ettiği için zorunlu izne çıkartıldı” dedi.

HÜKÜMET SAMİMİ DEĞİL

Hükümetin sınavdan önce ya da sonra bu konu ile ilgili bir açıklama yapmamasını başörtüsü sorununu çözme noktasında samimi olmamalarına bağlı olduğunu ifade eden İkra-Der Genel Başkanı Orhan, “Bu son sınavda sorun çıkaranlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Hükümetten bir yetkili ya da bir bakan sınavdan önce bir açıklama yapıp ‘başörtüsüyle sınava girmek kanunen serbest olduğundan dolayı zorluklar çıkaranlar görevi kötüye kullanmaktan yargılanacaklar’ deseydi böyle bir sorun yaşanmayabilirdi. Böyle bir açıklama sınavdan önce yapılmadığı gibi sınavdan sonra da yapılmadı. Hükümetin bu yönde bir açıklama yapmaması başörtüsü sorununu çözme noktasında samimi olmamalarına bağlıyorum” şeklinde konuştu.

(Şükrü Gündüz – İLKHA)

Bir cevap yazın