İzmir’de öğrenciler başlarını açmaya zorlandı

İzmir’de Açıköğretim Fakültesi sınavına,  Vali Erol Çakır Anadolu Lisesi’nde öğrenciler, salona alındıktan sonra başlarını açmaya zorlandı. Açmayanlara, sınavın ortasında tutanak imzalatılmaya çalışıldı.

Sınavın sabahki bölümünde Refika Ertekin, salon görevlilerinin sınavın ortasında kendisine zorla tutanak imzalatmaya çalıştığını söyledi. Girişte başörtüsüyle ilgili herhangi bir uyarı yapılmadığını belirten Ertekin, olanları şöyle anlattı: “15 nolu sınıfta görevli iki personel, sınavla ilgili yönetmeliği okudu. Orada da başörtüsüyle ilgili herhangi bir açıklama yoktu. Daha sonra, ‘Başınızı açmanız gerekiyor.’ dediler. Salonda bulunan başka bir arkadaş açtı. Sınav başladıktan yaklaşık 15 dakika sonra görevli, bir tutanak getirip imzalamamı istedi. Ben de, ‘Sınav esnasında öğrencilerle konuşmak yasak değil mi?’ diye sordum. ‘Haklısın.’ diyerek gitti. Sınavın sonunda tutanağı yine önüme koyarak, imzalamam için ısrar etti. Bu sırada sınıf elektriklendi. Bazı öğrenciler de, ‘Biz sınava telefon getiremezken sen başörtüsüyle nasıl girersin?’ diyerek olaya karıştı. Tutanağı imzalayıp çıktım.”

Refika Ertekin, sınav çıkışında konuyu okul bahçesinde bekleyen eşine anlattığını, tutanağı imzalatan öğretmenle birlikte görüştüklerini söyledi. Öğretmenin bu sırada kendisine, “Tutanağı imzalamamak için niye bu kadar ısrar ettiniz?” diye sorduğunu belirten Ertekin, “Öğretmenle konuşurken, okulun hizmetlisi olduğunu öğrendiğim bir bey üzerimize yürüdü.” dedi.

Dünya Bülteni

Bir cevap yazın