KTÜ’DE YASAK OTOBÜSTE TAM GAZ!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Trabzon Meslek Yüksekokulu Tekstil Teknolojisi Programı öğrencileri, okulun düzenlediği meslekî gezilere bile başörtülü olarak katılamıyor.  Program, daha önce de okul dışında düzenlenen konferansa başörtülü katıldığı iddiası ile bir öğrenciye 1 ay uzaklaştırma cezası verilmesi ile gündeme gelmişti.

Tekstil Teknolojisi Programı Bölüm Başkanı öğretim görevlisi Nermin Saral Usta ve öğretim görevlisi Nazmiye Aydın’ın koordinesinde düzenlenen son geziye 40 öğrenci katıldı.

4-8 Nisan tarihleri arasında Ankara, Afyonkarahisar, Eskişehir, Bursa ve İstanbul’u kapsayacak şekilde planlanan programa katılan başörtülü öğrenciler, otobüse başlarını açarak binebildi.

Akçaabat’tan kafileye dahil olan öğrenciler de otobüs gelmeden başlarını açtı ve araca bu şekilde bindi. Trabzon’da başörtülü olarak otobüse binen bir öğrenci ise hocalarının uyarısı üzerine başını açtı.

Nermin Saral Usta, gezinin ders çalışması olduğunu ifade ederek, öğrencilerin de kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olarak katıldıklarını savundu.

Saral, öğrencilerin başörtülü olarak geziye katılamamasıyla ilgili; “Böyle bir durum yoktur. Biz zaten teknik gezi olarak devam ediyoruz. Arkadaşlarımız kılık kıyafet yönetmeliğine uygun olarak gidiyor. Dolayısıyla da burada yaptığımız işlem bu. Bu ders içi çalışma olduğu için ve ders olarak devam ettiğimiz için.” açıklamasını yaptı.

Gezi kapsamında gidilen kentlerin tarihi ve turistik mekânlarının yanı sıra o ildeki bazı fabrika ve moda atölyeleri ziyaret ediliyor.

Zaman

CİHAN

Bir cevap yazın