Özel üniversitede yasak Atılım’ı!

Özel Atılım Üniversitesi’nde başörtüsü yasağı tüm hızıyla sürüyor. Okul servisi ya da özel araçla okula gelen öğrencilere bile ‘ya araçtan in, ya da başını aç’ diyen görevliler, başını açmayan öğrencileri güvenlik odasına yönlendiriyor.

Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’a verdiği destekle bilinen Prof Dr. Abdurrahim Özgenoğlu’nun rektörlüğünü yaptığı Ankara’daki Atılım Üniversitesi yönetimi, sınıfta başlattığı başörtüsü yasağını, önce kampüse sonra da okul servisleri ve özel araçlara taşıdı. Başörtülü öğrencileri araçlardan indirdikten sonra, araç girişine izin veren görevliler, başörtüsünü çıkarmak istemeyen öğrencileri de kendilerine tahsis edilen ‘güvenlik odasına’ yönlendiriyor. Öğrencilerin peruk takmalarına bile tahammül edemeyen rektörlüğün çözüm isteyen öğrencilere “Seçime az kaldı” dediği öğrenildi.

HALK OTOBÜSÜNE DE MÜDAHALE

Daha özgür bir eğitim alma umuduyla okula kayıt yaptırdığını söyleyen öğrenciler ise şaşkın. Bazı öğretim görevlilerinin yasağı uygulamadığını söyleyen öğrenciler, okullarındaki yasakla ilgili şu bilgileri verdi:

“Güvenlik görevlileri bile başörtülülere, ‘ne yapalım emir kuluyuz’ diyorlar. Okul yerleşke girişinde araçlar durduruluyor. İçinde başı örtülü varsa, açması isteniyor. Açmadığı takdirde de, başını açması için araçtan indirilerek, güvenlik odasına alınıyor. Başını açmayan öğrenci hiçbir şekilde kampüs içine bile alınmıyor. Halk otobüsünün içine bile karıştılar. Okul kampüsünün önüne geldiğinde otobüsleri durdurdular. Kontrol edip öyle geçiş izni verdiler” dedi.

SEÇiMDEN SONRA GELiN

Rektörden randevu aldıklarında kendilerine verilen cevapla şaşkınlığa uğradıklarını söyleyen öğrenciler, “Sorunun çözümü için rektörden randevu istedik. Durumu anlatmak istedik. Bize yasak olduğunu seçimden sonra düzeleceğini söylediler. Psikoloji’de okuyan bir arkadaşımız peruk takmasına rağmen buna bile izin vermediler” diyerek şikâyetlerini dile getirdiler.

Orhan Turan, YENİ ŞAFAK

4 comments

 • Bu yayınladığınız haber yalandır.! ben Atılım Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık Bölümü 4. sınıf öğrecisiyim. 4 yıldır bu okuldayım bir gün bile böyle bir uygulamayı ne gördük ne duduk. Üniversitemizi yıpratmak isteyenlerin ucuz numaralarından biri bu. onca çalışanın işi gücü yok epi topu 10-15 tane başörtülü kız için tim mi kuracak.. 5000 kişilik okulu yöneten rektör, bilim adamı; başörtüsü konusunda menfi veya müsbet muhattabının öğrenci değil makamlar olduğunu ayırt edemeyecek kadar cahil mi yani?
  Hani bi tane kızın adını verin madem.. Hangi kızı indirmişler otobüsten, yok perukla derse almamışlar.. Daha dün anfide 105 kişi dersteydik. arkamda türbanlı bir kız öğrenci rahat rahat oturuyordu. haber gerçek olsa o kız orda oturamazdı..
  sitenizde yalan haber yayınladığı için hatalıdır. bişeyi yayınlamadan önce açın bi sorun doğru mu diye..!
  Fotoğrafta üniversitemize ziyarete gelen liseli öğrencilerle çektirdiğimiz resimdir. Orda ben de varım, tanıtım ekibinde görevliydim. bu görünen fotoğraftakiler okulumuzu tanımayan gelen liseli arkadaşlarımız ve onlara okulumuzu anlatan benim gibi gönüllü öğrenci ve çalışanlardır..
  site yönetiminizden rica ediyorum, önce okulumuzu arayıp konuyla ilgili bilgi alın (sözlerimin doğruluğunu teyit etmiş olursunuz) ardından da bu haberi kaldırın.. hiç yakışmıyor, kurumları ve kişileri bu şekilde karalamak..
  Saygılar,

 • sayın öğrenci,

  bundan sonra okulda sağınıza solunuza daha dikkatli bakın, ya da başörtüsünün ne olduğunu filan öğrenin.

  nitekim Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu’ndan dostlarımız bizzat olay yerine giderek yasağı tutanakla kayıt altına almıştır.

  şimdi kızacaksanız gidin yasakçı üniversitenize kızın.

 • Evet okula ziyaret gerçekleştirildi, olay kayıt altına alındı.Ayrıca okulunuzda 10-15 değil, 200 tane kapalı var ve hiçbir hukuki dayanağı olmadığı halde zulme maruz kalıyorlar Dört senedir okulda bulunmuşsunuz fakat fiziki olarak sanırım yoksa gözler önünde yaşanan sıkıntıyı ve hukuku kendi fantazilarine göre yontma çalışmalarını görmezden gelip 5000 bin nüfusluk okulu idare eden fakat 10 kişinin randevu talebine karşılık veremeyen yetkililerinizi savunamazdınız.Kaçak savaşan hatalıdır.Duymadıysanız iletmiş olalım.

 • Atılım Üniversitesine 06 Nisan Çarşamba günü saat 12:30 da gittik. Yaklaşık 15 kişilik bir grupla içeri gittik. Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu (MAZLUMDER-İHH Ankara-Memurse Ankara-Eğitim Bir-Sen,İLKDER-VAHDET Vakfı) bileşenleri olarak durum tespiti yaptık. Yanımızda bulunan üç avukat arkadaşla başörtülülerin alınmadığını tespit ettik. Yanımıza gelen 15-20 kişilik bir grup ytaşadıkları sıkıntıları tek tek anlattılar bizlerde tutanaklarını alarak YÖK’e şikayette bulunak üzere kayıtlara geçtik. Resimleri isterseniz facebooktan ANKARA İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜ PLATFORMUNUN Sayfasından ulaşa bilirsiniz. Kimse yalan haber yapmıyor. Kantinde, bahçede, arabanın içinde güvenlikçilerin başörtülü öğrencilerin başlarını açmaları için zorladıklarını bizzat öğrenciler anlattık bizzatta gördük. Çağ dışı bu yasak uygulayan yöneticileri ve güvenlik elemanlarını kınıyoruz.

  Soner KARTAL
  Ankara İnanç ÖZgürlüğü Platformu Sözcüsü
  MAZLUMDER Ankara Şube Başkan Yard.

Bir cevap yazın