GENELKURMAY’DAN İLGİNÇ ZAMANLAMA

Genelkurmay Başkanlığı’ndan Balyoz Davası ile ilgili olarak yapılan “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevli veemekli163 personelinin tutukluluk halinin devamını anlamakta güçlük çekilmektedir.” açıklamasına tepkiler sürüyor.

Balyoz sanıklarının tutuksuz yargılanma taleplerinin mahkeme tarafından ikinci kez reddedilmesiyle ilgili yapılan açıklamada Balyoz Darbe Planı’nın aslında emir-komuta içerisinde yapılan bir seminer planı olduğu ve kendilerince bu yönde bilginin de savcılara verildiğini kaydediyor.

Dava sürecini etkilemeye dönük ve suç niteliği taşıyan açıklamayla ilgili herhangi bir işlem yapılıp yapılmayacağı ise henüz belli değil.

Erhan Başyurt, Bugün’deki yazısında  TSK açıklamasıyla ilgili olarak zamanlamaya dikkat çekti.

Zekeriya Öz’ün Ergenekon davasından alınmasının ardından gerçekleştiğini ifade ederken “Kamuoyunda “Acaba Ergenekon davası savsaklanır mı?” kaygısı varken, Genelkurmay’da da Balyoz sanıklarının salıverilmesi beklentisi oluşmuş!..

Genelkurmay’ın açıklaması, ister istemez “Öz’ün HSYK tarafından görevden alınmasında da benzer telkin, tavsiye veya anlayamama durumu etkili oldu mu?” sorusunu akla getiriyor.”

12 EYLÜL YARGILAMASINA MI DÖNÜK?

Erhan Başyurt’un diğer iddiası da şöyle:

“Genelkurmay’ın açıklamasını zamanlama olarak ilgi çekici kılan bir diğer husus da BUGÜN’ün manşetinde yer alan 12 Eylül darbesinin nihayet yargı önüne çıkacağı bir dönemde gerçekleşmesi.

Daha ilginci, soruşturmayı yürüten Ankara’daki savcı İstanbul’da Balyoz soruşturmasını yürüten savcılara yazı yazıp, Balyoz Darbe Planı’nda esas alınan12 Eylüldarbesinin “Bayrak Planı”nı istiyor.

30 Mart tarihli yazıda “Plana esas belge asılları” talep ediliyor.

Genelkurmay’ın aynı dönemde, 12 Eylül darbesinin “Bayrak” kod isimli planını kopyalayarak “Balyoz” darbe planı girişiminde bulunan sanıkların salıverilmesini savunması şaşırtıcı.

Kısaca, zamanlaması da içeriği de talihsiz bir açıklama.”

PLATFORM HABER

Bir cevap yazın