AK Parti başörtülü aday göstermeyecek

Cumhuriyet Gazetesi, AK Parti’de 20’nin üzerinde aday adayının varlığı nedeniyle son ana kadar belirsizliği süren “başörtülü aday gösterilecek mi” sorusunun büyük ölçüde çözüldüğünü iddia etti. Gazetenin haberine göre Parti yönetiminde, 12 Haziran seçimlerinde de listelerde başörtülü adaya yer vermeyip başörtüsü sorununu seçim sonrası yeni anayasa ile birlikte ele alma görüşü ağırlık kazandı.

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre parti yönetimi, “12 Haziran sonrası oluşacak yeni siyasal tablonun başörtüsü nedeniyle oluşacak gerginlikler etrafında şekillenmesini istemediği” için başörtülü milletvekili adayının bu seçimlerde konulmamasını benimsedi.

Parti içinde başörtülü adayların “sembolik” nitelikte de olsa “Milletvekili seçilemeyecek sıralardan gösterilmesi” görüşü de savunuldu ancak çoğunluk bulamadı.

Parti yönetimi, karar verirken üniversitelerde başörtüsü sorununun büyük ölçüde çözüldüğü, milletvekili adaylığının yeni bir başörtüsü tartışmasına neden olacağı ve bunun üniversitelerdeki ortama da zarar vereceği görüşlerini de değerlendirdi.

SEÇİM SONRASINA BIRAKILDI

“Başörtülü aday yoksa oy da yok” kampanyası da AK Parti’de ele alındı. Partide bu kampanyanın seçimlerde işlemeyeceği görüşü benimsendi.

Başörtüsü konusunun seçim sonrası yeni anayasa ve başkanlık sistemi gibi temel reformlar kapsamında çözüme kavuşturulması gerektiği de belirtildi.

SP, BBP ve HSP ise “pozitif ayrımcılık” yaparak türbanlı çok sayıda adaya listelerinde yer verecek.

BİRİNCİ AĞIZDAN AÇIKLAMA

Cumhuriyet Gazetesi’nin haberini başka bir haber sitesinin yazarının köşe yazısı da teyit ediyor gibi görünüyor.

Gazeteci ve Haberkonya.com yazarı Taner Aydın bu günlerde kamuoyu tarafından çok tartışılan bir konuyu birinci ağızdan yazdı.

AK parti genel başkan yardımcısı ve İstanbul milletvekili Dr. Mehmet Müezzinoğlu’nun ifadelerine dayandırılan habere göre 12 Haziran 2011 seçimlerinde AK parti kesin olarak başörtülü bir milletvekilini aday göstermeyecek.

Başbakan ve kurmayları yeni anayasa yapılana kadar başörtülü  aday konusunu kesin olarak kapatıp tavan arasına kilitlemiş durumda.

Bir cevap yazın