218. hafta: Komplo üreteceğinize soruna sahip çıkın!

SAÜ. Mühendislik bölümü son sınıf öğrencisi Ahsen AKBULUT, ödev için gittiği TÜPRAŞ tesislerine başörtülü olduğu için alınmadı. Yetkililer güvenlik için tesise alınmadıklarını açıkladılar. Soruyoruz? Güvenlik maddeleri içerisinde başörtüsü patlayıcıdır yazılı bir ibare var mı? Bu apaçık bir ayrımcılık ve başörtüsü düşmanlığıdır. Türkiye’nin lider kuruluşunun bu iğrenç tutumunu kınıyoruz.

K.T.Ü. Trabzon meslek yüksek okulu tekstil teknolojisi program öğrencileri okulun düzenlediği mesleki gezilere bile başörtülü olarak katılamıyor. Okul yöneticileri öğrencilere teknolojimi öğretecekler, yoksa inançlarına mı müdahale edecekler, bir karar versinler. Halkın vergileriyle maaşlarınızı alıyorsunuz, aynı halkın çocuklarının başörtülerine tahammül edemiyorsunuz. Bu nasıl ilim adamlığıdır. Başörtüsüne tahammül edemeyen tiplere yazıklar olsun diyoruz.

‘ÖZEL’ Atılım üniversitesinde başörtü yasağı tüm hızıyla sürüyor. Siz, model örnek olmak durumundayken, yasakçıların peşine takılmış gidiyorsunuz, yazıklar olsun sizin özelliğinize. Özelliğiniz, hukuk devletinde hesabı er geç sorulacaktır.

Başörtülü aday yoksa oy da yok açıklamalarına karşı komplolar üretip yaygara çıkaranlar, köşelerinde bu talep haklıdır diyerek bir kez olsun duruşlarını net olarak göstermelidirler.

Beyler hangi korodansınız anlamakta güçlük çekiyoruz!

Makalelerinizde “AKP, CHP, MHP, HAS PARTİ, SP ve BDP başörtülü milletvekili adayınız var mı? Başörtülüleri milletvekili yapmaktan utanıyor musunuz? Neden ilk sıradan başörtülü milletvekilleriniz yok? Sadece başörtülülerden oy mu istersiniz?” gibi sorular yöneltseniz daha doğru olmaz mı?

“Başörtüsüz asla” diyenleri destekliyoruz karşı çıkanları kınıyoruz.

Başörtüsünü hiçbir şeyin pazarlık malzemesi yapılmasını kabul etmiyoruz.

Bu inancımızın emridir.

Çözümü genel seçimler sonrasına bıraktığını söyleyen ve yeni bir anayasa vaat eden AKP başörtüsü sorunu hakkında ne düşündüğünü nasıl bir çözüm teklif ettiğini kamuoyuna açıkça bildirmelidir. Bu hukuksuz, mesnetsiz yasak üniversitelerde ilk ve orta öğretimde, kamu çalışanları üzerinde acımasızca devam etmektedir. Başörtüsü yasağı şartsız ve sınırsız olarak kaldırılacaktır sözünü net olarak vermelidir.

Darbecilerin yargılanmasından rahatsızlık duyanların son günlerde yüksek perdeden seslendirdikleri açıklamalar hukuka müdahale değil de nedir?

TSK’nın darbe planı girişiminde bulunan sanıkların salıverilmesini istemesi, hukuka bir darbedir. Bu darbecilik galiba bulaşıcı bir virüs gibi yayılmaktadır.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu olarak sorunlar çözülene dek eylemlerimiz sürecektir.

Gelecek hafta cumartesi saat 12:30’da buluşmak üzere Allah’a emanet olunuz.

Akyazı Adalet ve Özgürlükler Platformu adına

Mazlumder Akyazı Şube Başkanı

Mahmut ALEMDAR

Bir cevap yazın