312. hafta: Neden başörtülü aday göstermiyorsunuz?

Kocaeli Gönüllü Kültür Teşekkülleri platformu 312.hafta basın açıklamasını, platform birleşenlerinden MAZLUMDER Kocaeli Şubesi adına, şube üyesi Gülten Çınar yaptı.ÇEKÜL vakfından Numan Gülşah’da destek vererek kısa bir konuşma yaptı.”Kadınımız toplumun yarısını oluşturuyorsa, onları da aynı oranda mecliste görmek istiyoruz” dedi. Konusu tüm çağdaşlık nutuklarına rağmen, kadınların milletvekili aday listelerinde ilk sıralarda yer verilmeyişiydi.

Basın açıklamasının tam metni:

KOCAELİ GÖNÜLLÜ KÜLTÜR TEŞEKÜLLERİ PLATFORMU 312.HAFTA BASIN AÇIKLAMASI

Cumhur halkın her kesiminden oluşuyorsa, TBMM ‘ de başörtülü veya başörtüsüz Milletvekillerinin olması da demokrasinin gereğidir. 12 Haziranda yapılacak olan seçimlerde başı açık , başı kapalı her kesimden kadın milletvekillerinin de seçilebilecek yerlerden gösterilmesi gerekir.

Demokraside doğal olanı, başörtülü veya başörtüsüz bayan Milletvekili adaylarının, halk arasından kendini gizlemeyerek, yani olduğu gibi milletvekili seçilmesidir.Bunu doğal karşılamayanlar hala demokrasinin ne anlama geldiğini anlamamışlardır.Çağdaş, ilerici geçinen insanlar senelerce başörtülülerin, eğitim hakkını çağdaşlık adına elinden almışlardır. Toplumumuza bakıldığı zaman başörtülü veya başörtüsüz olsun eğitim düzeyimizi bir şekilde tamamlasak da, milletin meclisinde, kadının nüfusa oranlı olarak mecliste yer alamıyoruz.Biz bayanlar olarak, sizlerden artık, ilk sıralardan milletvekili adayı olarak gösterilmek istiyoruz.Madem ki çağdaşsınız, bir seferlikte olsa bizleri ilk sıralardan listeye koyun da çağdaşlığınızı görelim.Hani çağdaş yaşamda kadında erkekle beraber sosyal yaşamın içine katılacaktı?.Var ya siz işin sadece edebiyatını yapıyor ve halkı aptal yerine koyup kandırdığınızı sanıyorsunuz.Fakat kimse bunu yutmuyor.

Yoksa siz çağdaş değil, kadınları 2.plana iten, başörtülü diye kadının hakkını elinden alan ve çağdaşlık kılıflı, erkek egemen tavır takınan, ilkel insanlarsınız.Ne diye kendinizi çağdaş olarak lanse ediyorsunuz?. Bu mudur sizin çağdaşlığınız?.Madem çağdaşsınız, başörtülüleri geçtik, bari başı açık bayanları neden ilk sıralardan göstermiyorsunuz?

Sizler, kadınları, sadaka ekonomisiyle, yardım parası verip, evde otursun istiyorsunuz. Bunu ret ediyoruz.Bizler mecliste yer almak istiyoruz.Kendi ayaklarımızın üzerinde sağlam adımlarla ilerleyerek topluma faydalı olmak istiyoruz.Bütün partiler içindeki bayanlara sesleniyorum. Cumhurun iradesinden bahsediliyor, sizleri milletvekili adayı olarak seçilemeyeceğimiz yerlerden gösterenlere sormuyor musunuz?, “bu mudur sizin çağdaşlığınız?, aydınlık çizginiz” diye?.Nerde kaldı sizlerin kadını çağdaş yaşama katma nutuklarınız?

Günümüz dünyasında bazı parlamentolarda kendi inancına göre giyinen Milletvekillerinin olduğunu görüyoruz. Bilhassa medeni ülkelerde bir kimsenin inancı ve düşüncesine göre giyinmesi normal karşılanmakta ve bu insanlar başta Meclis olmak üzere istedikleri kamu görevinde bulunabilmektedirler.

Bunun üzerine sözlerimi şu cümlelerle bitirmek istiyorum.1934 tarihinde Anayasamızda yapılan düzenlemeyle 22 yaşını bitiren her Türk kadınına seçme ve 30 yaşını bitiren her kadına ise Milletvekili seçilme hakkı verildi. O günden bu güne tam 76 yıl geçti.Parlamentoya 9067 erkeğe karşılık 254 kadın Milletvekili girebildi.Kadın sayısının azlığına karşılık bu Milletvekillerinin içinde başörtülü kadın yok.Bu konuda hiçbir yasak olmadığı halde, halkın başörtülü adayları seçme,ve başörtüyle mecliste görev yapma hakkı elinden alınmıştır.Her konuda normalleşmeyi ve ileri demokrasiyi savunurken, bu konuda bir tavır almanın geçerli bir gerekçesi yoktur.

Bizler artık kabuğumuzdan çıkıyoruz, kadınlar olarak, bilgimizle, hoşgörümüzle,eğitimimizle başı açık veya başı kapalı 12 Hazirandan sonra mecliste yer almak istiyoruz.Bizleri yine seçilemeyeceğimiz yerlerden 2.plana iterseniz, her çağdaşlık çıkışınızda bunu yüzünüze çarpacağız, “bu mu sizin çağdaşlığınız” diyeceğiz, bunu iyi bilin.Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz.

MAZLUMDER KOCAELİ Şubesi Üyesi

Gülten Çınar.

Bir cevap yazın