Ali Bulaç tepkilere cevap verdi

Dünya Bülteni’ndeki köşesinde “Saldırılara cevap” başlıklı bir yazı yazan Ali Bulaç, başörtülü aday tartışmasında kendisine tercihinden değil insanları töhmet ve zan altında bırakan ithamlarından ötürü tepki gösterildiğini atlayarak bazı cevaplar verdi. Yazısına “Geçen hafta kaleme aldığım ve “Başörtülü aday yoksa oy yok” kampanyasıyla ilgili yazdığım iki yazı büyük tartışmalara yol açtı. Bekliyordum, bundan sonra bu konuyu daha çok tartışacağız. Çünkü bundan sonraki aşama İslami çevrelerin kendileriyle yüzleşmeleri aşaması olacaktır.

Bana öylesine sınırları aşan eleştiriler yapıldı ki -Hitler çizgisinde faşist gibi- bunları burada tekrar etmeyeceğim. Ancak bazı tavzihlerde bulunmak lüzumunu hissediyorum.” ifadeleriyle başlayan Bulaç’ın ilk maddesi şu oldu:

“1) Konuyla ilgili iki yazımda, ne kadınların ne başörtülü hanımların siyasete katılmamaları gerektiği yönünde herhangi bir ifade kullandım. Sadece gerekli hukuki düzenlemeler yapılmadığı için, seçime gittiğimiz bu günlerde bu teşebbüsün AK Parti’yi ikinci bir kapatmaya götüreceğini söyledim. Bunun bir ucunda da “iyi saatte olsunlar” olduğunu açıkça ifade ettim, ancak kampanyaya katılanların yüzde 99’unun iyi niyetli ve temiz insanlar olduğunu da özellikle belirttim.

Nitekim tartışma sürerken, bu kampanyanın hangi çevreler ve malum yazarlar tarafından hararetle savunulduğu ortaya çıkınca, bazılarında şafak attı. Bu yetmiyormuş gibi, nasıl aynı “iyi saatte olsunlar” geçtiğimiz Ramazan ayında Eyüp’teki iftarda Saadet Partisi’nden ayrılan Numan Kurtulmuş ve eşine olmadık saldırıları düzenledilerse, 8 Nisan 2011 günü Zeytinburnu Belediyesi’nin düzenlediği toplantıda bana karşı da “yumurtalı saldırı” düzenlediler, bana gelen uyarılar üzerine toplantıya katılmaktan vazgeçip bir skandalın önüne geçtim. Tabii ki, bu tertip ile “Buluşan Kadınlar Platformu” üyelerinin hiçbir ilgisi yoktu, ama kampanyanın gerisinde “iyi saatte olsunlar”ın varlığını açıkça ele vermektedir. Belki önümüzdeki günlerde bu kampanyanın zamanlaması konusunda daha somut bilgiler ortaya çıkar, beni yerden yere vuranlar mahcup olur. Benim dediğim, seçimlerden sonra paket halinde yeni bir anayasa hazırlansın, başörtülüler de gönüllerince siyasete girsinler. Bunun neresi yanlış, vicdan sahiplerine bırakıyorum.”

“Yumurtalı saldırı” iddiasına Buluşan Kadınlar’dan cevap

Her ne kadar Ali Bulaç, yazısında konuyu bir şekilde komplo ile izah ettiyse bile ortada söylediği gibi bir komplodan bahsetmek mümkün değil. Asılsız ve mesnetsiz bir ihbara dayandırılan bu durumda, şayet bir komplodan söz edilecekse, burada hedefin Ali Bulaç’tan ziyade kampanyayı organize eden Buluşan Kadınlar olduğu da söylenebilir. Nitekim onlar da konuyla ilgili şu açıklamayı yaptılar:

“Haber 7 sitesinde yer alan bir haberde Başörtülü Milletvekili İstiyoruz İnisiyatifi tarafından düzenlenen Başörtülü Aday Yoksa Oy Yok kampanyası üyelerinin Zaman Yazarı Ali Bulaç’a Zeytinburnu Kültür Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikte yumurtalı saldırı düzenlemekle tehdit ettikleri iddiasına yer verilmiştir. Platform Sözcüleri’nin ve üyelerinin böyle bir tehditten haberi bile olmamasına rağmen, Kültür Merkezi’ne gelen bir ihbarı, direkt platform üyelerine isnat eden Haber 7’nin bu haberinin tamamen mesnetsiz ve çarpıtma olduğunu kamuoyuna saygıyla duyururuz. Söz konusu sitenin platform üyelerini zan altında bırakan haberi yayından kaldırmaması halinde konuyla ilgili hukuki işlem başlatacağımızı da bildirir, saygılar sunarız.”

Ali Bulaç hakkında Zaman’da yazdığı için gazeteyle birlikte Soros bağlantısı kurmaya kalkan iddiaların ortaya atılmasına da Helsinki Yurttaşlar Derneği kuruculuğu sebebiyle eleştiri getirilmek istenmesine de karşı çıkmak gerekiyor.

Nitekim Buluşan Kadınlar tarafından böyle bir itham ima dahil edilmemiştir. Son maddede sıraladığı öğütler ise şüphesiz doğrudur ve herkesi bağlar. Lakin Ali Bulaç da kendisine yapılan bu muamele karşısında kendi yazdıklarını bir kez daha gözden geçirmelidir.

Platform Haber

Bir cevap yazın