Fransa polisi peçeli göstericileri tutukladı

Geçtiğimiz Cuma günü bir İslami cemaatin gösteri çağrısını ‘şiddete ve ırkçılığa teşvik olarak vasfeden Fransa polisi, Fransa parlamentosu önünde peçe takılmasını yasaklayan kanunu protesto için toplanan göstericilerden 61’ini tutukladı. Göstericilerin 20’si peçeli bayan. Bugünden itibaren yürürlüğe giren kanuna aykırı davrananlara 150 Euro para cezası kesilecek. Tutuklama kararının arkasındaki isim ise İslam düşmanlığıyla bilinen Fransız içişleri bakanı Claude Gueant!

Fransa polisi sözcüsü: ‘Peçe yasağını protesto etmek için yasak bir gösteriye kalkan 61 şahıs tutuklanmıştır’ açıklamasında bulundu.

Uluslararası düzeyde edinilen bilgilere göre topluca tutuklananlar Müslümanlar ve tutuklanmaları için emir direk Fransa içişleri bakanı Claude Gueant’tan geldi. Böylece Fransa’da ilk defa barışçıl gösterilere çıkanlara saldırılmış ve tutuklama eylemi gerçekleştirilmiş oldu.

Polis sözcüsü ayrıca tutuklananların 20’sinin peçeli bayan olduğunu açıkladı. İngiltere’den ve Belçika’da ülkeye yeni giriş yapan iki kişi de tutuklananlar arasında yer aldı.

Bir yıldır peçe takan Fransız vatandaşı, 32 yaşındaki Müslüman Kenza Dredar şöyle konuştu: ‘Normal hayatımı yaşayacağım, kimse beni peçemi çıkarmaya zorlayamaz.’

‘Şiddet ve ırkçılığa teşvik!’

Geçtiğimiz Cuma günü bir İslami Cemaat tarafından birlik adına yapılan gösteri çağrısı, Paris polisi tarafından ‘şiddet ve ırkçılığa açık teşvik’ olarak nitelendirilmişti.

Polisten yapılan açıklamaya göre tutuklananlardan biri silah taşımaktan olmak üzere beşi hala gözaltında. Tüm tutukluların sorgusu gerçekleştirildi.

Varol Sarıyüce / TİMETURK

Bir cevap yazın