MECLİS’TE BAŞÖRTÜLÜ VEKİL OLMAYACAK

Partilerin aday listeleri incelendiğinde önümüzdeki seçimlerden sonra da TBMM’de başörtülü bir vekilin olmayacağı sonucu çıkıyor.

2011 Genel Seçimleri’nde yarışacak partiler vekil adaylarını açıkladılar. Kadın adayların önceki tabloya göre bu seçimlerde biraz daha öne çıktığı görülüyor. AK Parti listesinde 78 kadın, 472 erkek aday bulunuyor.

Seçim barajı engeli koyulduğu için parti olarak seçime girmeyen BDP‘nin 39 ilde destekleyeceği 64 bağımsız adaydan 13’ünü kadınlar oluşturuyor.

CHP‘de ise gösterilen 109 kadın adaydan 40’ının seçilebilecek noktada olduğu belirtiliyor. MHP’den 62 kadın Türkiye’nin çeşitli illerinden vekil adayı gösterilirken partinin barajı aşması durumunda en az 5 kadın milletvekilinin TBMM’deki yerini garantilediği tahmin ediliyor. Şu an Meclis’te temsil edilmeyen bazı partiler de bu seçimlerde kadın aday sayılarını arttırdılar.

Adaylık dönemi tartışmalarının en hararetli konularından biri de şüphesiz başörtülü aday meselesi idi. Partilere başörtülü aday adayları başvurularını yapmışlardı. KADER’in çağrısı dışında Buluşan Kadınlar da özellikle seçilebilecek yerlerden başörtülü aday gösterilmesini isteyen bir kampanya düzenlemişti. Fakat seçim listelerine bakıldığında bu beklentinin gerçekleşmeyeceği görülüyor.

Başörtülü adayların şansı var mı?

AK Parti, seçilebilecek hiçbir yerden başörtülü aday göstermedi. Antalya’da 13. sıradan aday gösterilen Gülderen Gültekin’in seçilmesi ihtimal dışı görülüyor.

BDP’nin ise başörtülü aday gösterilebileceği konuşuluyordu fakat bu dönem de desteklenen bağımsız adaylar arasında başörtülü aday olmayacak. CHP başörtülü adayı bulunmuyor.

MHP Uşak’ta ikinci sıradan başörtülü bir aday gösterdi. Lakin MHP Lideri Devlet Bahçeli daha önce bu konuda kriter olarak Nesrin Ünal’ı kabul ettiğini belirtmiş, dolayısıyla Meclis Salonu’na başörtülü girilmesine karşı olduğunu ortaya koymuştu.

HAS Parti, Saadet Partisi, BBP gibi partiler, barajı geçmeleri halinde kazanabilecek yerlerden başörtülü adaylara yer verseler de seçim barajı göz önüne alındığında bu ihtimalin epey düşük kaldığı söylenebilir.

Bu durumda önümüzdeki seçimlerden sonra da TBMM’de başörtülü bir vekilin olmayacağı sonucu çıkıyor.

Platform Haber


Bir cevap yazın