Askeri müzelerde yasak sürüyor

İstanbul Yeşilköy’de bulunan Hava Harp Okulu Komutanlığı’na bağlı Havacılık Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen başörtülü kişiler, ayrımcı bir müdahaleye maruz kaldı.Berna Duyar (38) ile Sümeyye Kırkan (22) önceki gün gittikleri Havacılık Müzesi’nde başörtülü oldukları için kapıdaki güvenlik tarafından içeri alınmadı. Eşleri ve çocuklarıyla ziyaret etmek istedikleri müzenin girişinde engellenen Duyar ve Kırkan aileleri, karşılaştığı muameleye isyan etti.

Berna Duyar, eşi Faruk Duyar ve oğlu Ahmet Furkan Duyar ile birlikte Havacılık Müzesi’ne gittiğini söyledi. Herkesle birlikte müzeye girmek istediklerini kaydeden Duyar, kapıdaki güvenlik tarafından durdurulduklarını ve başörtülü oldukları için müzeye alınmayacaklarının kendilerine söylendiğini belirtti. Duyar, güvenliğin sebep olarak ise Havacılık Müzesi’nin dışında asılı olan tabelada, “Ziyaretçiler günlük yaşantı ve kurallara aykırı kıyafetlerle müzeye giremezler” yazısını gösterdiklerini kaydetti.

Havacılık Müzesi’ni önceki gün ziyaret etmek isterken başörtüsü sebebiyle engellenen bir diğer aile ise Kırkan Ailesi oldu. Sümeyye Kırkan da eşi Celal Kırkan’la beraber Havacılık Müzesi’ni gezmeye gitti. Sümeyye Kırkan da Berna Duyar gibi başörtülü olduğu için müzeye alınmadı.

ESKİŞEHİR’DE DE YAŞANMIŞTI

Bundan bir süre önce de Eskişehir Hava Müzesi’ni ziyaret etmek isteyen başörtülü hanım, görevlilerin engeline takılmıştı.

Eşi ve 5 yaşındaki çocuğu ile müzeyi gezmek isteyen başörtülü hanıma kapı görevlileri, “Ya başınızı açın ya da alttan bağlayın” şeklinde dayatmada bulunmuştular.

YENİ AKİT

Bir cevap yazın